Renault'da üretim durdu: Metal işçisi zincirleri kıra kıra geliyor!

Oyak Renault'da işçilerin haftalardır süren mücadelesine yönetim duyarsız kalınca tüm vardiyalar birleşti ve üretim durdu. Sabah saatlerinde Fransa'dan gelen yetkililer işçilerle toplantı yaptılar. Bu toplantıda haftalardır Türk Metal'in söyledikleri tekrarlandı. MESS'le sözleşme yapıldığı için taleplerin kabul edilemeyeceği açıklandı. Bu MESS, Renault ve Türk Metal'in bir bütün olarak hareket ettiğinin bir itirafı niteliğindeydi. Toplantıda zaman darlığı gerekçe gösterilerek işçilere söz de verilmeyince fabrika içinde eylemler başladı. Yaklaşan fırtınanın habercisi 4-12 vardiyasının girişinde yapılan eylem oldu. İki vardiya birleşerek Renault önünde eylem yaptı. Devamında şirket yönetiminin tavrı değişmeyince 4-12 vardiyası paydos yaptıktan sonra çıkış yapmadı. 12-8 vardiyası ise giriş yapmayarak üretimi durdurdu. Fabrika servisleri boş yola çıkarken binlerce işçi Renault'un önünde bekleyişe geçti. Sabaha kadar süren mücadele sabah vardiyasının da katılmasıyla tüm Renault işçlerinin eylemi haline geldi ve devam ediyor. İşçiler yönetimden taleplerine tatmin edici bir karşılık istiyor. Bu talepler şunlar: Ücretlere zam yapılması, Türk Metal'den istifa eden işçilerin temsilcilerinin muhatap alınması ve eylemler dolayısıyla hiçbir işçinin işten çıkarılmaması.
 
MESS ve Türk Metal mücadele ateşinin yangına dönüşmesinden korkuyor
Renault işçileri önce Türk Metal engelini aştı. Türk Metal çetesinin saldırılarını boşa çıkararak dalga dalga sarı sendikadan istifa etti. Bu mücadele sırasında çok kez kısa süreli olarak üretm durdu. Ancak bu geceki eylemler mücadelenin doruk noktasını oluşturuyor. Fabrika önüne polis çağıran yönetim, işçilerin mücadelesini kırmaya çalışıyor. Ancak dışarıdaki bekleyişle birlikte çıkış yapmayan vardiya fabrika içinde eylemleri sürdürüyor.
 
Artık işçiler değil patron direniyor
Bir anlamda artık işçiler taaruza geçti ve ilk defa işçiler değil Renault yönetimi direniyor. Renault yönetiminin direnişinin arkasında diğer Metal patronları, MESS, Koç Holding ve sarı Türk Metal sendikası var. Hepsi Renault işçisinin kazanması halinde zaten sektörde hızla yayılan mücadele ateşinin bir yangına dönüşmesinden korkuyorlar. Hepsi işçinin suskunluğuna borçlu oldukları saltanatlarını kaybetmenin telaşı içindeler.
 
Bu dava hepimizin davası
Renault işçilerine pek çok fabrikadan destek var. Tofaş mücadelenin bir diğer sıcak noktası. Asla yıkılmaz denen, Türk Metal'in kalesi olarak görülen Tofaş'ta binlerce işçi istifa etti. İstifaların daha da artmasıyla birlikte Tofaş'ta da Türk Metal gömleğini yırtanlar sel gibi akacak. Mako ,Coşkunöz, Delphi, Valeo, Ototrim hepsi ayakta. 
 
Geri dönüş yok!
Metal işçisi bu aşamadan sonra asla geri dönmemeli. Talepler elde edi‪linceye kadar geri adım atılmamalı. Eylemlerin gücü örgütlü bir zeminde kalıcılaştırılmalı. Tek bir işçiyi bile bırakmadan, olası işten çıkarmalara toplu halde cevap vererek metal işçisi sendikal tercihini de netleştrmeye yönelmelidir. Polisin olası bir saldırısının hiçbir hukuki dayanağı olmadığı gibi işçinin mücadelesi her türlü yasal dayanağa sahiptir ve alabildiğine meşrudur. Saldırıları engellemenin yolu her saldırıya ve engellemeye daha büyük bir birlik ve mücadeleyle karşı koymaktır.