Orkide Çiçek Yağı işçisiyle röportaj: “Sendikalı olmaktan başka çaremiz yok”

İzmir Bornova’da bulunan Orkide Çiçek Yağı Fabrikası’na 15 Temmuz sonrasında TMSF tarafından el konuldu ve fabrikaya kayyım atandı. Kayyımın ilk işi Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş üyesi 26 işçiyi işten çıkartmak oldu. İşçiler işten çıkarıldıkları 12 Haziran gününden beri fabrikalarının önünde işlerine geri alınmak için direnişte. Gerçek gazetesi olarak işçileri ziyaret ettik ve direnişe ilişkin bir röportaj yaptık.

Gerçek:Sendikalı olma sürecinizi anlatır mısınız?

Orkide işçisi:Bizim fabrikaya kayyım atanmadan önce fabrikada tam bir baskı ortamı vardı. Fazla çalıştırma, hakaret ve zorunlu mesai gibi. Kayyım atandıktan sonra biz bu fırsattan faydalanıp sendikalı olalım dedik ve Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş’te örgütlenmeye başladık. Bizim örgütlenme çalışmalarımızın başlaması ile ilk olarak 5 arkadaşımız sebep gösterilmeksizin işten çıkarıldı. Sendika ile birlikte fabrika önünde açıklama yaparak sesimizi duyurduk, 5 arkadaşımızı işe geri aldırdık. Sonraki süreçte fabrikada sendika faaliyeti yürüten bir arkadaşımızı işten çıkardılar. Bunun üzerine biz destek verdik arkadaşımıza ve sonrasında birer ikişer gün ara ile 26 sendikalı işçiyi çıkardılar.

Bunun üzerine 12 Mayıs günü Bornova’da bulunan Orkide Çiçek Yağı fabrikası önünde basın açıklaması yapıp direnişe başladık. 20 gündür direnişteyiz.

Gerçek:Neden sendikalı olmanız istenmiyor?

Orkide işçisi:Kayyım işten çıkarma sebebinin ekonomik nedenler olduğunu iddia ediyor. Bizim içeride çalışan arkadaşlarımız günde 12 saat çalışıyorlar. Ekonomisi kötü olan, batan fabrika işçisini fazla mesai niye yaptırsın? Bizim sendikalı olmamızdan korkuyorlar. Çünkü biliyorlar sendikalı olunca istedikleri gibi at koşturamayacaklar.

Gerçek:Direnişinizin 20. gününde mücadelenin devamını nasıl görüyorsunuz?

Orkide işçisi:Biz hafta içi her gün sabah 7 ile akşam 6 arası fabrikanın önünde nöbetteyiz. Hafta sonları da semt pazarlarında bildiri dağıtarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Gerçek:Gazetemiz aracılığı ile işçi ve emekçilere iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Orkide işçisi:Biz 20 gündür direnişteyiz. 26 arkadaşımız işe dönene ve Orkide’ye sendika girene kadar mücadelemize devam edeceğiz. İşçi ve emekçi arkadaşlardan destek bekliyoruz. Bu mücadeleleri kazanmamızın tek yolu birlik olmak.

Orkide Çiçek Yağı Fabrikası’nda işten atılan bir kadın işçi

Gerçek: Ne zamandır Orkide’de çalışıyorsunuz? Kayyım atanmadan önce çalışma koşullarınız nasıldı?

Orkide işçisi:Bir yılı aşkın süredir çalışıyorum. Kayyım atanmadan önce baskı yine vardı. Ustalar ve müdürler sürekli baskı uyguluyordu. Bazen hakarete varan şeyler söylüyorlardı. Kayyım atanınca düzeleceğini sanmıştık.

Gerçek:Kayyım atandıktan sonraki süreci anlatır mısınız?

Orkide işçisi:Kayyım ilk atandığında gelip fabrikada konuşma yaptı. O zaman bize siz artık devletin işçisisiniz dedi. Biz de bir şeyler düzelir umudu ile sendikalı olalım dedik. Sonra sendika çalışması yapan arkadaşlarımızı işten çıkardılar. Mücadelemizle arkadaşlarımızı işe geri aldırdık. O süreçte sendikalı olan işçilere baskı daha da arttı üç ay geçmeden tekrar sendikalı bir arkadaşımızı işten çıkardılar. Biz arkadaşımızın mücadelesine destek verince bizi de çıkardılar.

Gerçek:20 gündür direniştesiniz zorlukları var mı?

Orkide işçisi:Elbette var. Bu mücadelenin zor olacağını biliyorduk. Güzel bir şeyler olsun istiyorsak zorluklara katlanmak zorundayız. Kazanıncaya kadar da vazgeçmeyeceğiz.

Gerçek:Gazetemiz aracılığı ile işçi ve emekçilere iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Orkide işçisi:Eğer haklarımızı almak istiyorsak sendikalı olmak zorundayız. Başka çaremiz yok. Gazetenizin ulaştığı işçileri sendikalarda örgütlenmeye çağırıyorum. Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Temmuz 2017 tarihli 94. sayısında yayınlanmıştır.