Metal işçisi Gebze’de “greve hazırız” dedi: Grev günü 5 Şubat!

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası binlerce metal işçisinin katıldığı Gebze mitinginde MESS’in dayatmalarına karşı 5 Şubat’ta greve çıkma kararı aldığını açıkladı. Gebze Trafo Meydanı’nda iki kolda toplanan metal işçileri buradan Gebze Kent Meydanı’na coşkulu sloganlar eşliğinde yürüdü. Özellikle MESS kapsamındaki fabrikaların yoğunlukla yer aldığı Gebze ve Bursa şubelerinin yer aldığı yürüyüş kolu sık sık “işgal, grev, direniş” sloganlarıyla sokakları çınlattı. “MESS’i ezeceğiz” ve “işgal, grev, direniş” pankartlarıyla Metal İşçisinin Sesi korteji de bu koldan yürüyerek mitinge katıldı. Mitingde ayrıca Türk-İş’e bağlı Petrol-İş’te örgütlü olan grevdeki Trelleborg işçileri kalabalık bir kortejle yer alırken yine Türk-İş’e bağlı taşımacılık işkolu sendikası Tümtis ve gıda işkolu sendikası Tek Gıda-İş de sınıf dayanışmasının güzel bir örneğini sergileyerek mitinge katıldılar.

Metal işçisinin coşkusu alanda da hiç azalmadı. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun konuşması sık sık metal işçilerinin “başkan bizi greve götür” sloganlarıyla karşılandı.  Adnan Serdaroğlu’nun “greve hazır mısınız” sorusuna tüm meydan hep bir ağızdan “hazırız” yanıtını verdi. Grev yasağına karşı Anayasa Mahkemesi kararlarına işaret eden Adnan Serdaroğlu’nun “grev yasağını tanımayacağız” sözleri de büyük bir coşkuyla ve “işgal, grev, direniş” sloganlarıyla karşılandı. Adnan Serdaroğlu, grev tarihi olarak 5 Şubat’ı belirlediklerini açıklayarak konuşmasına son verdi. Konuşmanın ardından grev halayları kuruldu ve alanı terk etmeyen işçiler uzun süre halay çekerek slogan atmaya devam ettiler.

Her ne kadar kürsüden “eğer talepler karşılanmazsa greve çıkacağız” dendiyse de metal işçileri taleplerini gerçekleştirmenin tek yolunun grev olduğunun farkında. Arkasına hükümeti alan, grev yasağına ve Yüksek Hakem Kuruluna bel bağlayan MESS’in masaya yeni dayatmalardan başka bir şey getirmeyeceği gayet açık. Metal işçilerinin masadan bir beklentisi yok. Grev komitelerinin hazırlıkları ve eğitimleri grev hakkını grevle savunmaya odaklanıyor. Bu hazırlıklar da meydana “metal işçisi grev istiyor”, “işgal, grev, direniş” sloganlarıyla yansıyor.

Gebze’de metal işçileri hem MESS’e hem hükümete sadece greve değil grev hakkını grevle savunmaya da hazır olduğunu gösterdi. Aynı zamanda metal işçisinin kararlılığı ve örgütlülüğü ekmek ve hürriyet isteyen tüm emekçi halka da güven verdi ve yol gösterdi. Şimdi “her yer Kavel her yer direniş” sloganıyla metal işçilerinin ekmek ve hürriyet grevinin etrafında kenetlenmenin zamanıdır.