Metal Fabrikalarından Haberler

Yönetim, Türk Metal ile işbirliği içinde hareket ediyor

Yeni yıla 7 arkadaşımızın işten çıkarıldığını öğrenerek başladık. Bu kişiler eylemde ön saflarda olan arkadaşlarımızdı. Yönetim, Türk Metal ile işbirliği içinde hareket ediyor. Tabi moraller düşüyor. Asgari ücrete yapılan zam ve işe yeni girenler ile 4 yıl 5 yıl çalışanların saat ücretinin aynı seviyeye gelmesi. Bu adaletsizliğe karşı belki de bir şey yapacağımızdan korktuklarından ötürü bu iş başlamadan arkadaşlarımız işten atıldı. Alışılmış bir şey haline gelen, yılbaşında bir hafta izin verdiler. Ve bu 4 gün yıllık izinden kesildi. İş varken 12 saat cumartesi pazar çalıştırırlar ama üretim yokken yıllık izinlerimizi keserler.

Şimdi işler yoğun ve Şubat'ta 3 vardiyalı sisteme geçiş olacak. Bu yüzden alımlar son sürat sürüyor. Fazla uzun sürmeyecek bu 3 vardiya sonunda her zaman yaptıkları gibi, iş yok küçülme var diyerek tekrar 2'li vardiya dönüş olacak ve belki de eyleme katılanlar işten çıkartılacak. Çünkü seneye yetki dönemi ve Türk Metal'in istediği de bu. Çünkü bu fabrika Koç'un ve en önemlisi Renault gibi değil, Türk Metal buradan giderse diğer Koç'a bağlı fabrikalara örnek olur ve Türk Metal'i zora sokar, çünkü Türk Metal'siz Koç fabrikaları düşünülemez. Koç'un ölümünü de fabrikada hiç kimse umursamadı. Hakkımızı helal etmiyoruz.

Bursa Tofaş'tan bir işçi

 

Hakkımızı ver kurtul!

Ver kurtul sloganımız ile başlattığımız eylemimiz kararlı bir şekilde devam ediyor. Asgari ücret zammından sonra oluşan haksızlık son bulana kadar da devam edecek. Asgari ücret zammı oranında herkese zam istiyoruz. Yeni giren arkadaşlar sekiz senelik arkadaşlarla aynı parayı almaya başladı. Biz kimse az alsın zaten demiyoruz. Demeyiz de. Allah daha çok versin deriz. Ama bir kısım işçiye zam yapılırken büyük çoğunluk da mağdur olduk. Bu hükümetin oy alabilme uğruna günü kurtarma projesi idi adeta.

Biz ilk aşamada hem bireysel, hem de toplu mesailere katılmama kararı aldık ve bunu da yönetime bildirdik. Ocak sonuna kadar dayandılar ama son hafta 12/8 B vardiyasına gece pazar mesaisi yazısı astılar. Genel müdür de bizlerden ricada bulundu. Fakat biz kararlıyız. Ne asılan yazı ne de genel müdür umurumuzda değil. Tek bir hedef var o da hakkımızı almak. Nitekim mesaiye gelinmeyecek. Bu konu sendika avukatlarınca da incelendi. Bize mesaiye kalmama hakkımızın olduğunu, herhangi bir hukuki sakınca olmadığını söylediler. Onun dışında pazartesi ve perşembe günleri üç vardiya olarak fabrika içinde sesli ve sloganlar atarak yürüyüşlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

Bursa Oyak Renault'dan bir işçi

 

Hakkımızı hep birlikte aramalıyız Renault'un sesine sesimizi katmalıyız!

Renault işçileri büyük çoğunlukla bizim de sendikamız olan Birleşik Metal'de örgütlendiler. Metal grevleri olduğundan beri Renault hep mücadelemizin önünde yer aldı. Gururumuz oldu. Halen de öyle devam ediyorlar. Ancak Birleşik Metal sendikamızın bu mücadeleyi diğer fabrikalara yayma konusunda tutuk davrandığını düşünüyoruz. Yeni giren arkadaşımızın saat ücreti 7,30 lira, 2006-2007 girişli arkadaşların 7,80 olduğu durumda huzursuzluk çıkıyor. İşçi hakkını istiyor. Öncüye ihtiyaç duyuyor. Sendikalıyız ama Birleşik Metal'i önümüzde göremiyoruz.

Metal işçileri olarak Renault işçilerinin verdiği mücadele ile şimdiden 3-4 bin liralık kazanım elde ettik. Ama yine bekleyerek Renault'daki arkadaşlarımızın mücadelesi üzerinden kazanım sağlamayı düşünmek doğru bir duruş değil. Biz de mücadeleye katılmalı arkadaşlarımıza destek olmalıyız. Renault işçisine baskılar da uygulanabilir. Böyle bir durumda sessiz kalırsak, onurdan gururdan söz edemeyiz. Sırtlan gibi kenarda durup bize de bir şeylerin düşmesini beklemek bize yakışmaz. Sarı, kırmızı, mavi, yeşil sendika da böyle durumlarda belli olur. Sınıf sendikası diye Birleşik Metal'deyiz. Sendikamızdan mücadeleye öncülük etmesini, Renault'daki mücadeleyi tüm fabrikalara yaymasını bekliyoruz.

Bursa Prysmian'dan bir işçi

 

Sendikal faaliyetten işten attılar, performans dediler

Geçtiğimiz Cumartesi günü Yeniköy fabrikasından iki arkadaşımız işten çıkartıldı. Arkadaşlarımızdan biri grev zamanında sözcülük yapmıştı. Atılmadan önce TOMİS sendikasının kartlarını dağıtmışlar. Atılmalarının esas sebebi bu, ama yönetim performansı gerekçe göstermiş. Oysa arkadaşlar bakımcı. Çok manidar bir durum. TOMİS Kocaeli şubesindekiler sabah saatlerinde emniyetle de görüşerek girişte eylem yapmak istiyor ancak Türk Metalcilerin saldırısına uğruyorlar. Yine Türk Metal ve yönetim el ele işçilere saldırmaya devam ediyor.

Türk Metal çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. Baskılarla işten çıkartmalarla bellerini doğrultup yeni sözleşme sürecine fabrikayı götürmek istiyorlar. Grev sonrasında Birleşik Metal işçinin yanında olmadı. Bizlerle ilgilenmedi. İşçilerin güveni kırıldı. Eğer o dönemde bir aktivite gösterilseydi ortada kalanlar da Birleşik Metal'e geçecekti. Türk Metal'i zaten biliyoruz. Ama Birleşik Metal de umutları kırarak Türk Metal'in yeniden dirilmesine katkı sundu.

Kocaeli Ford Otosan'dan bir işçi

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Şubat 2016 tarihli 76. sayısında yayınlanmıştır.