Metal fabrikalarından haberler

Bursa'da sarı sendika Türk Metal'den kurtulmak için metal işçilerinin fabrikalarında başlattıkları mücadele dalga dalga Bursa'nın farklı metal fabrikalarına hatta diğer şehirlerdeki metal fabrikalarına yayılıyor. Aşağıda Tofaş'tan Bosch'a, Borçelik'ten Prysmian'a, Coşkunöz'den Renault'a bir dizi fabrikadan metal işçisi arkadaşlarımızın Gerçek Gazetesi'nin Mayıs sayısında yayınlanmak üzere gönderdiği haberleri yayınlıyoruz. Şu an kaynayan bir kazan konumundaki metal fabrikalarında yaşananları güncel olarak Metal İşçisinin Sesi Facebook ve Twitter sayfalarından da takip edebilirsiniz. 

Bu ülkede işçiysen kölesin

Bu ülkede işçiysen kölesin. En iyi patron bile haklarını vermiyor. İş güvenliği yok. İş güvenliği eğitimi veriliyor, sonra eğitim verdikleri ispat olsun diye imza attırıyorlar. Ancak daha sonra işçi ölmüş, umurlarında değil. Çünkü “Ben eğitim verdim, imza da attırdım.” diyorlar. Milyonlarca insan bu ülkede 900 TL’ye çalışıyor. Bir ev kirası en az 400 TL. Nasıl geçinecek bu insanlar? Bir yere gezmeye gidemiyorlar. İşten eve, evden işe monoton bir hayat yaşıyorlar. AKP böyle, bundan önceki hükümetler de böyleydi. Başa gelen sadece kendi cebini doldurmak için çalışıyor.

Gemlik Borçelik’ten bir işçi

Gün, tüm metal işçilerinin birleşme, Türk Metal-işveren işbirliğini bitirme günüdür!

Ben 9 yıldır Bosch’ta çalışmaktayım. Uzun bir sendikal mücadele sonucu, toplu sözleşme sürecinde isteklerimiz doğrultusunda daha iyi bir sözleşme yapılabileceğini bildiğimiz için, geri adım atmayıp Türk Metal ve MESS’i zor durumda bırakarak, son on yılın en iyi toplu sözleşmesini imzalattık. Bu sözleşme, Bursa bölgesinde Türk Metal’e bağlı diğer fabrikalarda hareketliliğe neden olmuştur. Bu hareketliliğin 4 ay sonra başlamasının başlıca nedeni, Türk Metal’in MESS kapsamında başka bir sözleşme yapılamayacağı yalanını söylemesidir. Fabrikada birçok grup, diğer fabrikalardaki işçilerin baş kaldırmasını desteklemiyor. Sebebi Bosch’ta biz mücadele ederken bu fabrikalardan bazı işçi arkadaşların bize saldırmasıydı. Ama şunu kavrayamıyorlar: Bize saldırmaya gelen kişiler, şu an o fabrikalarda mücadele eden işçilere de saldıran, Türk Metal’in birinci dereceden yalakalığını yapan ve düzenlerinin bozulmasını istemeyen kişilerdir. Renault’da, Coşkunöz’de, Tofaş’ta, Mako’da ve diğer fabrikalardaki işçi kardeşlerimin mücadelesini sonuna kadar destekliyorum. Gün, birlik olma günüdür. Tüm metal işçilerinin birleşme ve Türk Metal-işveren işbirliğini bitirme günüdür.

Bosch’tan bir işçi

Sorunlar çözülmezse yangın er ya da geç burayı da saracak

1 Mayıs’tan hemen önce işten çıkarmalar başladı. Bu işten çıkarmaların tam nedeni açıkça bilinmiyor. Ancak grup liderleri Bursa’da Türk Metal’e karşı eylemleri destekleyenlerin, sosyal medyada paylaşımlarda bulunanların atıldığını söylüyor. Bursa'daki eylemlerden sonra  ne olduysa daha önce vermeyi reddettikleri sözleşmelilerin çeklerini bir anda verdiler. Sendikacılar ise pek ortada görünmüyor. Kendi arasında konuşan işçiler göz hapsine alınıyor. Yoğun bir tedirginlik var. Herhalde Tofaş'ta başlayan hareketin buraya da sıçramasından çekiniyorlar. Tabii ki burada da sorunlar ortak. Bu sorunlar çözülmeden mücadelenin Ford'a da sıçraması kaçınılmaz.

Ford Otosan’dan bir işçi

Kaygıları gidermenin yolu birlik olmaktan geçiyor

Fabrikada işçiler kararlı. Mutlaka birlik olmamız lazım. Türk Metal’den istifa etmek herkesin aklına yatıyor ama insanların kafasında “Acaba kaç kişi istifa edecek?” sorusu var. Ayrıca hareketin merkezi Renault olarak görülüyor ve orada olanlar genel havayı etkiliyor. Fabrikalardaki durum biraz şöyle: Nasıl insanlar AKP’nin hatalarını ve yanlışlarını görüyor ama daha kötüsü olur düşüncesi ile ona oy vermeye devam ediyorsa, işçilerin arasında da mevcut durumun daha kötüye gitmesi korkusu var. Ancak tüm bu korkuların üstesinden gelmenin tek yolunun birlik içinde hareket etmek olduğunu biliyoruz. Tek bir arkadaşımızın bile başına bir şey gelirse hep birlikte cevap vermeye kararlıyız.

Coşkunöz’den bir işçi

Satılık sendikalardan hesabı işçiler soracak!

Ben Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve Türk Metal sendikasının örgütlü olduğu bir fabrikada işçiyim. Her ne kadar fabrikada örgütlü bir sendika olsa da şimdiye kadar sendikanın hiçbir hayrını görmedik. Hatta çoğu zaman patrondan çok patroncu olan sendika, bizim haklarımızı savunmak yerine patronun çıkarlarını savunmakta.

Aldığımız ücretler, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan sendikasız işçilerle neredeyse aynı düzeyde. Hatta bazı sendikasız fabrikaların işçileri bizden daha çok ücret alıyor. Hal böyle olunca hem bizim işçiler hem de diğer sendikasız işçiler sürekli "Sendika ne işe yarar ki?" deyip duruyor. Bu durum, binlerce işçinin çalıştığı Manisa'da işçilerin örgütlenmesi önündeki en büyük engel. Zira Manisa sanayisinde en örgütlü sendika Türk Metal, onun da durumu ortada. Bu kötü örnek tüm işçileri olumsuz etkiliyor.

Bursa'da yaşanan süreç de fabrika içerisinde sürekli konuşuluyor. Hepimiz dört gözle Bursa işçilerinin eyleminin sonuçlarını bekliyoruz. Bu hareketliliğin Türk Metal Sendikası’nı sarsacağını düşünüyoruz. Bursa'da yaşananların Manisa'da da yaşanması hiç de beklenmedik bir durum değil. İşçiler çok dolu. Ancak işçiler kendi aralarında örgütlü olmadıkları için tepkilerini hep bireysel olarak gösteriyorlar.

Geçtiğimiz toplu sözleşme sürecinde asgari düzeyde ücret artışlarıyla ve üç yıllık sözleşme süresiyle pek çok hakkımızı kaybettik. İşçinin öfkesi büyüyor. Bu satılık sendikalardan hesap soracağımız günler yakındır. O güne kendi aramızda birlik olarak hazırlanmaya devam etmeliyiz.

Manisa'dan Türk Metal üyesi bir işçi  

Şu an gözler, kulaklar Renault’da

Bosch’ta imzalanan sözleşmeden sonra tüm fabrikalarda tepki oluştu. Benzer şekilde Tofaş’ta da tepkiler var ama sessiz kalınıyor. 6 aydır işten çıkışlar kapalıydı ancak oluşan tepkilerden sonra çıkışlar açıldı. “Beğenmeyen gitsin.” diyorlar. Türk Metal temsilcileri karalama kampanyası başlattı. Fabrikada çok yoğun fişleme var. Pazar günü Kent Meydanı’nda yapılan eyleme katıldığım için tehdit edildim. Eyleme katılanları sürekli PKK'lı olmakla ve bölücülük ile suçluyorlar. Vatan, millet muhabbeti ile işçilerin birliğini bozmaya çalışıyorlar. Sendika temsilcileri ise ilk günden beri hatlara gelmiyor, insan kaynakları odasından çıkmıyorlar. İçerideki ispiyonculardan fabrikanın nabzını yokluyorlar. Böyle olunca da işçiler üzerinde baskı oluşuyor. Bu baskı yüzünden pazar günkü eyleme gelmek isteyip de gelemeyen çok kişi oldu. Şu an işçi alımı devam ediyor ve çıkışlar açık. 5 Mayıs’tan sonra yüzlerce kişi işi bırakabilir. Şu an gözler, kulaklar Renault’da.

Tofaş’tan bir işçi

Koşullarımız gitgide kötüleşiyor!

Çalıştığımız fabrika, Mudanya'nın önde gelen bir kuruluşu. Birleşik Metal-İş sendikasına üyeyiz. Geçmişte fabrikanın adı Siemens iken bu fabrikada çalışan işçi rahatlıkla evlenebilirdi. Koşullar iyiydi. Zaman içinde haklarımız ve koşullarımız kötüleşti. Bugün dört yıllık bir işçinin saat ücreti ortalama 6 lira. Bu yaptığımız işe göre çok düşük bir rakam. Ayrıca işçi sağlığı da kötü durumda. Özellikle iki bölümde çalışanlar yoğun bakır ve plastik tozu soluyor. Bunların kanser ve değişik hastalıklara yol açtığını okuyoruz, belgesellerde izliyoruz. Aslında herkes durumun farkında ama işçilerin çoğu krediye girmiş, borç batağında. Bu da haksızlığa tepki göstermek yerine çoğu zaman boyun eğmeye neden oluyor. Ama birlik olup mücadele etmeden de hiçbir şeyin iyiye gittiği yok.

Prysmian'dan bir işçi

Cevabımız daha çok istifa olacak

Bugün (5 Mayıs) bize yaptıkları saldırı ile sadece istifa edenlerin sayısının ortaya çıkmasını engellediler. Gelip sendika odasında bacak bacak üstüne atıp sağı solu kesenler bir şey başardıklarını mı zannediyor? Son saldırıdan sonra ‪‎Türk Metal'le ilgili kafasında soru işareti olanların da kararları netleşti. İşçinin bu saldırıya cevabı dalga dalga daha çok istifa etmek olacak. Birliğimizi ve beraberliğimizi koruyacak, tek bir arkadaşımızın bile kartı basmazsa hep birlikte cevap vereceğiz. 

Coşkunöz'den bir işçi

Saldırılar, tepkileri fabrika içine taşıdı

Türk Metal'cilerin saldırıları, işçileri yıldırmak bir yana tepkileri daha da arttırdı. Fabrikanın içinde her yerden protestolar yükseliyor. Yönetim de tedirgin oldu. Sendikanın isteği ile çıkışların açıldığına dair bir açıklama yapıldı. Türk Metal, yönetime bazı işçilerin işten çıkmak istediğini, o yüzden ortalığı karıştırdığını söylüyor. Ama kimsenin çıkmak istediği, tazminat peşinde olduğu falan yok. Düşünün ki sadece bir vardiyadan 800 kişi istifa için toplandı. Bu mücadelede kararlıyız.

Oyak Renault'dan bir işçi

Bu haydutlar bizim temsilcimiz olamaz

Türk Metal'in daha dün asıp kesen, tehditler savuran işçiye saldıran adamları bugünlerde pek ortada görünmüyorlar. İşçiden yanıtı aldıktan sonra ortaya çıkacak yüzleri kalmadı. 

Tofaş'tan bir işçi

Hani sözleşmede iyileştirme tartışılamazdı?

EYY Türk Metal hani bağlanan sözleşmede iyileştirme yapılamazdı. Bu mesele tartışma konusu dahi olmazdı. Bugün neden Reanult veTofaş ücretlerde iyileştirmeyi konuşacaklarını açıklıyor. Verirler vermezler o ayrı. Buraya kadar size rağmen birliğimizle ve bileğimizin gücüyle geldik. Bundan sonraki yolu da sizsiz yürüyeceğiz! Elveda Türk Metal!

Tofaş'tan bir işçi