Menemen Belediyesi işçileri hakları için direnişte

Menemen Belediyesi işçileri hakları için direnişte

İzmir’in Menemen Belediyesi’nde, belediye yönetimi, belediyenin parası olmadığından bahisle işçilerden toplu iş sözleşmesindeki haklarından feragat etmelerini istedi. Düşük ücreti reddeden işçiler ise feragatnameyi imzalamadılar. Bunun üzerine 34 belediye işçisi işten atıldı.

Yönetimin imzalatmaya çalıştığı feragatname ile işçilerin ücretleri neredeyse asgari ücrete düşecek, 10-15 yıldır çalışan işçilerin kıdem, ihbar ve diğer sosyal haklarının farkları eriyecekti. Belediye yönetimi feragatnameyi imzalamayan işçilerin işine son vermeden önce istifa etmeleri için işçiler üzerinde baskı kurdu. İş tanımında yazmayan işleri yapmaya zorladı. İşçilerin istifa etmemesi üzerine yönetim, hiçbir dayanak ve gerekçe olmaksızın, İş Kanunu’nun 17. maddesini  işaret ederek işçilerin işlerine son verdiğini duyurdu. Belediyenin uyguladığı mobbinge, hak gaspına ve iftiralara karşı, işten atılan işçiler Menemen’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda çadır kurarak direnişe başladılar.

Atılan işçiler Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasında örgütlüler. İşçiler uğradıkları bu hak gaspını iletmek için sendika yönetimiyle defalarca iletişime geçmeye çalışmışlarsa da bir karşılık alamadılar. Mücadeleyi tek yol olarak gören işçiler direnişe geçtikten sonra da sendikadan destek istemeye devam ettiler. Ancak atılan işçilerden biri, sendika yöneticilerini arayıp neden destek olmadıklarını sorduğunda “Çadırı kurarken bize sormadınız ve artık bu iş siyasi bir mesele. O yüzden desteğe gelmeyiz.” cevabını aldı.

Belediye Başkanı Serdar Aksoy, belediyenin zor durumda olduğunu, önceki dönem başkanı Tahir Şahin’in belediyeyi zor duruma soktuğunu ifade ediyor. Belediyede çıkışlar devam ederken, bir yandan yeni alımlar da yapıyor. Ayrıca belediye yönetimi sosyal medya sitelerinden açtırdığı sahte hesaplarla işçilerin fotoğraflarını paylaşarak, işçileri “vatan hainliği”, “eski başkanın adamları” gibi iftiralarla yıldırmaya çalışıyor. Ekmekleri için direnen işçileri halka karşı açık bir hedef haline getiren başkana karşı, işçiler artık hürriyet mücadelesi de veriyor. İşçiler, bütün bu haksızlıklara ve insanlık dışı muamelelere rağmen kentin meydanındaki çadırlarından ayrılmıyor ve haklarını alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söylüyorlar.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mart 2020 tarihli 126. sayısında yayınlanmıştır.