Madenciler haklarını almadan Ankara yolundan dönmeyecek

ermenek

Karaman Ermenekte Seba, Cenne ve Akpınar maden havzalarında çalışan maden işçileri, yıllardır döktükleri alınterinin karşılığını alamadıkları için 3 ay önce direnişe başlamıştı. Ödenmeyen maaş ve tazminatların ödenmesi, atılan işçilerin geri alınması ve ocaklarda işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasını talep eden madenciler, İçişleri Bakanı Soylu’nun sorunların çözüleceğine dair söz vermesi üzerine bir süre bekleyişe geçti. Karaman Valisi ile defalarca görüşme gerçekleştiren madenciler, her seferinde sorunlarının üç dört gün içinde çözüleceği oyalamasıyla karşılaştılar. Direnişlerinin 87.gününde ise, taleplerimiz karşılanmazsa bu yolun sonu Ankara diyen madenciler Ermenek Güneyyurt Meydanı’na çıkarak Ankara yoluna koyuldular. Madencilerin önleri jandarma tarafından kesildi. Madenciler ve ailelerine, Bağımsız Maden-İş sendikası görevlilerine jandarma biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı, 8 maden işçisi gözaltına alındı, onlarca madenci ve ailesi yaralandı. Valilik halkın sokağa çıkmasını engelleyerek kentte fiili sıkıyönetim ilân etti.

Madenciler, kendi önlerine her seferinde barikatlar koyulurken, 40 yıldır babadan oğula madencilerin haklarını gasp eden Özbey ailesine iktidar tarafından imkânlar verilmesine isyan etti. Madenciler talepleri karşılanana kadar yılmadan, korkmadan örgütlü mücadele edeceklerini ilân ederek haklarını alana kadar direnişlerinin süreceğini duyurdu.

İktidar sorunu çözmeken aciz

Soma Uyar Madencilik işçilerinin tazminat mücadelesi sürerken, geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu madencilerin direniş çadırlarının bulunduğu Somaya gelerek, taleplerin karşılanacağına dair somut bir tarih verdi. Aynı gün madencilerin yanında, Karaman Valisi’ni arayıp orada bulunan madencilerin de sorunlarının çözülmesi için talimatını verdi. Fakat üzerinden günler geçmesine ve talimat verilmesine rağmen Karaman Valisi madencilerin taleplerini karşılamaya yönelik hiçbir adım atmadı. Soylu ise “Madencilere söz verdik, sabredemediler” diyerek emekçilerin sorunlarını çözmekten ne kadar aciz olduklarını bir kere daha gösterdi.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Aralık 2020 tarihli 135. sayısında yayınlanmıştır.