Kadıköy Belediyesi’nde 2.300 işçi greve çıktı: Haklıyız kazanacağız

DİSK’e bağlı Genel-İş sendikasının örgütlü olduğu Kadıköy Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 16 Şubat 00:01’de 2.300 işçi greve çıktı. Bunun üzerine Genel-İş sendikası, CHP’ye bağlı Kadıköy Belediyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

İşçiler insanca yaşanabilir bir ücret istiyor, belediye kamuoyunu yanlış bilgilendiriyor

Basın açıklamasında konuşan Genel-İş Anadolu Yakası 1 No.lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, belediye işçilerinin taleplerini toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde savunduklarını, fakat işveren tarafından aylardır somut bir adım atılmadığını belirtti. Sendikayla belediyenin diyaloğundan bir sonuç alınamadığını belirten Arıkan, bunun üzerine greve çıktıklarını söyledi. İşçinin bu haklı greviyle, toplu iş sözleşmesinde istenilen sonucun alınacağının belirtildiği basın açıklamasında, TİS görüşmelerinin durduğu diğer CHP’li belediyelerde de bu haklı mücadelenin diğer belediye işçilerine örnek olacağı vurgulandı.

Basın açıklamasında Kadıköy Belediyesi’nin TİS görüşmelerinde işçilerin taleplerine yönelik aylarca somut bir adım atmadığı belirtilirken, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada tekliflerinin bu süreçte %38 zam olduğunu belirterek kamuoyunu açıkça yanlış bilgilendiriyor. İşçiler ve sendika TİS görüşmelerinde belediye tarafından teklif edilen zam oranının ilk sene için %7, ikinci sene için %8 olduğunu belirtiyor. Enflasyonun da altında zam oranının teklif edildiği TİS görüşmesinde CHP’li belediye, işçileri sefalet ücretine mahkum etmek isterken kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten de çekinmiyor.

Basın açıklaması işçilerin “Sözleşme hakkımız söke söke alırız!”, “Haklıyız kazanacağız!” sloganları eşliğinde sona ererken işçiler hak ettiklerini alana kadar, sefalet ücretine karşı insanca yaşanabilir bir ücrete sahip olana kadar greve devam edeceklerini vurguladı.