İzmir’de Orkide işçisinin direnişi sürüyor

İzmir Bornova’da bulunan Orkide Çiçek Yağı Fabrikası’na 15 Temmuz sonrasında TMSF tarafından el konuldu ve fabrikaya kayyım atandı. Kayyım olarak atanan İzmir Defterdarı Tamer Utkucu’nun ilk işi Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş üyesi 26 işçiyi işten çıkartmak oldu. Sendikalı oldukları için işten çıkarılan 26 işçi 12 Haziran gününden beri fabrikalarının önünde işlerine geri alınmak için direniyorlar.

Yaklaşık iki aydır İzmir Bornova Ankara Caddesi üzerinde bulunan Orkide Fabrikası önünde nöbet tutan işçiler 24 saat çadırda kalıyor. Haftasonları semtteki pazarda insanlara bildiri dağıtarak onları direnişe destek vermeye davet eden Orkide işçileri talepleri karşılanana kadar Orkide ürünlerine boykot çağrısı da yapıyor.

Direnişin ilk gününden bu yana mücadeleyi kararlılıkla sürdüren işçiler işlerini geri alıncaya ve haklarını kazanıncaya kadar mücadele edeceklerini dile getiriyorlar.

Ziyaret ettiğimiz Orkide direnişinde bir kadın işçi sendikal örgütlenmenin önemine değinerek, “Biz sendikayı sadece zam olsun diye istemiyoruz. Biz gecenin geç saatlerine kadar mesaide kalıyoruz. Servis olmadığı için Sanayi Mahallesi’nde evimize gitmekte zorlanıyoruz. Servis istedik kaç kez ama talebimiz hep reddedildi. Bu bizim yasal hakkımız neden daha iyi koşullarda çalışmayalım. Sendikalı olalım istedik, işten attılar.” dedi. Bir başka işçi Orkide Fabrikası’na kayyım olarak atanan İzmir Defterdarı Tamer Utkucu’nun hâlâ yönetimin içinde bulunan patronların tarafında olduğunu savunarak, “Kayyım ilk fabrikaya geldiğinde ‘siz artık devletin işçisi sayılırsınız’ demişti. Üzerinden bir hafta geçmedi bizi işten çıkardı. Kayyım yönetmiyor fabrikayı, patron FETÖ davasından tutuklu olsa Açıklama: Anchorda kızı ve damadı hâlâ yönetimde, kararlar onların elinde” şeklinde konuştu. 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ağustos 2017 tarihli 95. sayısında yayınlanmıştır.