İstanbul’da EYT’liler Yenikapı’dan haykırdı: Emeklilik hakkımızı söke söke alacağız!

Emeklilikte yaşa takılanlar Ankara’da ve İstanbul Maltepe’de yüzbinlerin buluştuğu mitinglerin ardından, bir kez daha seslerini yükseltmek için Yenikapı’da buluştu. 26 Mayıs Pazar günü Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla gerçekleşen mitinge 55 ilden on binlerce EYT’li katıldı, kazanılmış haklarını meydanlarda savundu. 

Mitingde sahneye çıkarak kendisi gibi emeklilik hakkını arayanlara seslenen EYT’li Mustafa Ünalan, 8 bin prim günü olmasına rağmen emekli olamadığını anlattı. “İşkur iş vermiyor. Özel şirket yaşlısın diyor.” diyerek mağduriyetini anlattı. Ünalan’ın sahneden söyledikleri, Gerçek Gazetesi’nin alanda konuştuğu çok sayıda EYT’linin anlattıklarına benzerdi. Türkiye’nin farklı illerinden İstanbul’a hakkını aramak için gelen EYT’liler, yıllarca prim ödediklerini, çalıştıklarını, emekliliğe hak kazandıklarını söylüyor.

Sahnede konuşma yapan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Gönül Boran Özüpak da yıllarca çalışıp prim ödemiş olmalarına rağmen haklarını aradıklarında hükümetin “erken emeklilik” diyerek EYT’lilere karşı algı oluşturmasına tepki gösterdi. Hükümetin önce EYT’lilerin haklarını sınırladığını, sonra “emekli olmak istiyorsanız BES’e para yatırın” dediğini söyledi. Özüpak kimsenin imtiyaz istemediğini belirterek EYT’lilerin taleplerini anlattı:

“Biz haklarımızın tanınmasını istiyoruz. İşe başlarken bize sunulan haklar ne ise onun uygulanmasını istiyoruz. Yasalar geriye dönük işletilemez.”

DİP ve Metal İşçisinin Sesi: Emeklilik hakkımız, kıdeme dokundurtmayız!

Devrimci İşçi Partisi ve Metal İşçisinin Sesi EYT’lilerin uzun süredir verdikleri hak mücadelesi boyunca yaptıkları eylemlerde yanlarında olmuş, EYT gerçeklerini işçi sınıfına, emekçi halka anlatmak için çalışmalar yapmıştı. Yenikapı’daki mitingde de pankartlarıyla, bildirileriyle sabahın erken saatlerinden itibaren alanda bulunan DİP ve Metal İşçisinin Sesi, memleketin dört bir yanından gelen EYT’lilere seslendi. Metal İşçisinin Sesi’nin alanda taşıdığı, EYT hakkındaki gerçeklere yer veren üç pankart mitinge katılanların ilgi odağı oldu. 5,5 milyon EYT’linin gerçeklerini ve taleplerini anlatan, “Emeklilik hakkımız! Kıdeme dokundurtmayız!” başlıklı bildiriler binlerce insana ulaştı. EYT gerçeklerini anlatan bildirilerde aşağıdaki noktalar yer aldı:

• Devlete vergi borcu olan ilk 100 şirketin toplam borç tutarı 31 milyar lira!

• Millete küfür etmesiyle gündeme gelen birinin sahibi olduğu inşaat şirketinin 400 milyon liradan fazla vergi borcu tek kalemde silindi. Benzer şirketlerden silinen vergi borçlarının toplamı 3 milyar lirayı geçiyor!

• Emekçilerin alın terinden yapılan kesintilerle oluşturulan İşsizlik sigortası fonundan 11 milyar lira önce kamu bankalarına oradan da şirketlere aktarıldı, fon yağmalandı ve yağmalanmaya devam ediyor!

• Hazine geçtiğimiz yıl 71 milyar lira faiz ödedi, önümüzdeki yıl ise faiz ödemeleri 107 milyar liraya çıkacak.

• Tablo ortadadır, çalışanların gasp edilen alın teri ve emeklilik haklarıyla şirketler, yerli ve yabancı tefeciler beslenmektedir.

DİP ve Metal İşçisinin Sesi alandaki binlerce EYT’liye, işçilere, emekçilere emeklilik hakkının yanı sıra işçi sınıfının elindeki son iş güvencesi olan kıdem tazminatını savunmak için birleşmeye çağırdı:

“Hep birlikte olursak, meydanlarda ve işyerlerimizde güçlerimizi birleştirirsek haklarımızı koruruz. Kıdem tazminatını korumak da gasp edilmiş haklarımızı geri almak da üretimden gelen gücümüzü kullanmakla ve bunun en etkili biçimi olan genel greve hazırlanmakla mümkündür!”    

Yenikapı mitingi EYT’lilerin yaptığı ne ilk, ne de son eylemdi. EYT’liler bir kez daha erken emeklilik istemediklerini, mezarda emekliliğe karşı olduklarını haykırdı! EYT’liler türedi diyenlere, popülizm diyenlere karşı türemedik, prim ödedik, alın teri döktük, emeklilik hakkımızı istiyoruz dedi! EYT’liler ne bedelli emeklilik, ne bireysel emeklilik istiyor. EYT’liler döktükleri alın terinin, ödedikleri primlerin sonucu hak ettikleri emekliliği istiyor!