İşçiyi satan Türk Metal’in gerçek yüzünü iyi tanıyalım

Metal işçisi aylardır ayakta. Metal işçileri, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve patronlardan hesap sorarken aynı zamanda işbirlikçi sendika Türk Metal’den de hesap soruyor. Fabrikalardan teker teker Türk Metal’den istifa haberleri geliyor. Yıllardır işçi aidatlarıyla geçinen bu fedai takımı, mücadele eden işçileri bastırmak için patronların kullandığı bir maşadan başka bir şey değil. İşte Türk Metal çetesinin suçlarından bir kısmı:

MESS’in oyuncağı

Türk Metal her sözleşme dönemi MESS’in sözleşmesini ilk imzalayan sendikadır. Aslında, MESS’in fabrikalarda işçiyi istediği gibi kontrol altına alması için çalışan bir yan kuruluştan başka bir şey değildir. MESS’in dayattığı, işçiyi daha çok sömürmeye yönelik sözleşmelere defalarca imzasını attı. En son sözleşmede ise, sözleşme döneminin 2 yıldan 3 yıla çıkarılmasına bile ses etmedi.

İşçiyi döven, ona saldıran, küfreden “sendika”

Türk Metal sendika olmaktan ziyade çetedir. Kabadayılıktan anlayan, işçilere saldırmak için hazırda bekleyen bir gangster topluluğudur. Geçmiş zamana gitmeye gerek yok. Bu dönem içerisinde iş bırakan Gebze Akplas işçilerine, patron tarafından tutulan yaklaşık 100 kişilik Türk Metal fedaisi saldırdı ve işçilerin eylemini kırdı. Yine Gebze’de Opsan işçileri grevdeyken, Türk Metalciler işçilerin beklediği alana çok yakın bir noktada toplandılar ve grevi kırmaya çalıştılar. Bu kez saldıramayan çete, işçilere küfredip provokasyon yaratmaya çalıştı.

Sendikal özgürlüklere sonuna kadar karşı

Sendika seçme özgürlüğü anayasada bir hak olarak tanınmışken, Türk Metal çetesi yasaları bile çiğnemekten geri durmuyor. Türk Metal’den istifa eden işçileri, tehdit ve sürgünlerle korkutuyor, işten atılmalarını sağlıyor. Türk Metal, işyerlerine sandık koyup temsilci seçtirmiyor; işyeri temsilcilerini atama yoluyla gönderip gardiyan gibi işçilerin başına dikiyor.

İşçinin aidatları nereye gidiyor?

Türk Metal gayrimenkul zengini bir sendika; Kıbrıs, Didim ve Ankara’da devasa otelleri var. Sendikacılık yapmak yerine otel açmayı tercih ediyor. Sadece bu değil, işçilerin aidatlarla ilgili sorduğu soruların başında “Türk Metal yöneticilerinin nasıl bu kadar zengin oldukları” geliyor. “İşçilerin parasıyla MESS Genel Sekreterine ve Kavlak’ın kızına Kıbrıs’tan villa alındı mı?” sorusuna hâlen cevap verilmiş değil. Sadece bu değil, Kavlak’ın MESS eski genel sekreteri ile MYK isminde bir şirket kurduğu da iddialar arasında.

Çekte sahtecilik ve yolsuzluk iddiaları

İddiadan öteye mahkemeye taşınmış birçok dosya var Türk Metal hakkında. Örneğin, Ocak 2012’de, işten atılan işçilerin iddiasına göre, mahkemenin talimatıyla çekler üzerinde inceleme yapan bilirkişi, 5 adet çek üzerinde Türk Metal İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Halil Faki Erdal’ın imzası olduğunu tespit etti. Yargılanması devam eden Erdal da zaten 6132293 no.lu çeki kendi şahsına kullandığını mahkemede itiraf etti. Ayrıca başkanı olduğu şubeye üye olan işçilerin ücretlerinin, başka bir bankaya yatırılması sonucunda yeni bankadan alınan promosyonu kendisinin kullandığı iddia ediliyor.

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Temmuz 2015 tarihli 69. sayısında yayınlanmıştır.