Hükümet ve patronlar açlık ücretini belirledi: Net (AGİ dahil) 2324,70!

Asgari ücreti belirleyen hükümet ve patron temsilcileri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı için asgari ücretin net 2324,70 lira olacağını açıkladı. Patron temsilcilerinin desteklediği, Türk-İş’in ise muhalefet şerhi koyduğu rakam milyonlarca asgari ücretliyi yine açlık sınırında bıraktı. Her fırsatta vergi borçları silinen, teşviklerle, vergi muafiyetleri ile hükümetin kol kanat gerdiği patronlar her bir asgari ücretli için de hazineden 75 lira destek alacaklar. Durum bu iken bekar bir işçinin aylık asgari geçim maliyetinin 2578 lira olduğunda ısrar eden Türk-İş’i temsilen masada bulunan Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat açıklanan rakamı kabul etmediklerini açıkladı.

Resmi rakamlara göre dahi işçi enflasyona ezdirilmiştir

Bakan Selçuk, asgari ücreti belirlerken işçileri enflasyona ezdirmediklerini söylerken yüzde 15,03 oranındaki zammın enflasyon oranının üzerinde olduğunu iddia etti. Bu iddiasına gerekçe olarak Merkez Bankası’nın beklenti anketlerindeki rakamı zikreden bakan 12 aylık yüzde 20 oranındaki gıda enflasyonunu ve TÜİK’in yine 12 aylık ortalamaya göre açıkladığı resmi enflasyon rakamının yüzde 15,78 olduğunu gizleyerek halkı aldatmaya çalıştı. Elbette ki çarşıda pazarda gerçek hayat pahalılığı ile yüz yüze olan işçi ve emekçiler bu açıklamaların iç yüzünü gayet iyi anlıyorlar.

Yine AGİ ile algı operasyonu

Bakan Selçuk’un bir başka aldatmacası ise 2324 liranın bir bekar işçi için olduğunu, 3 çocuklu ve evli bir işçi için asgari ücretin 2479 lira olduğunu söylemesiydi. Bir aile geçindirmeye çalışan işçiye bekar işçiden sadece 155 lira fazla ücret vermenin kendisi bir kara mizah örneğidir. Bunu marifetmiş gibi söyleyenler ise utanmazlığın eşine az rastlanır örneklerinden birini sergilemektedir. Aldatmaca kısmı ise gerek bekar gerekse evli işçiler için belirlenen asgari ücretin içine Asgari Geçimi İndirimi (AGİ) katılarak açıklama yapılmasıdır. AGİ ücretin bir parçası olmadığı, vergi iadesi mahiyetinde olduğu halde ısrarla hükümet ve patronlar AGİ’yi ayrıca açıklamamaktadır. Bugün açıklanan asgari ücretin 220 lirası AGİ’den oluşmaktadır. AGİ hariç hesaplandığında gerçek asgari ücret 2104 liradır.

Milyonlarca işçi açlık sınırının altında kalacak

Açıklanan asgari ücret 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacaktır. Ancak kesintisiz devam eden zamlarla şimdiden erimeye başlamıştır. Hükümetin 2020 yılı için yüzde 8,5 olarak açıkladığı enflasyon oranına ancak kargalar güler. Geçtiğimiz Kasım ayı için dört kişilik bir aile için açlık sınırının 2100 lira olarak açıklandığı düşünülecek olursa kısa sürede milyonlarca işçi ailesi bir kez daha açlık sınırının altına inecektir.

Türk-İş sorumluluktan kaçamaz

Türk-İş’in başkanı Ergün Atalay’ın ya da başkan yardımcısı Pevrul Kavlak’ın tam asgari ücretin açıklanacağı gün toplantıda bulunmamayı seçmesi yıpranmamak için alınmış bir tedbirdir. Ayrıca bu beyler toplantıdan ayrılma kararını bildikleri için Erdoğan’a ve hükümete karşı sert bir tavır içinde görünmeye cesaret edememişlerdir muhtemelen. Türk-İş’in toplantıdan bu aşamada ayrılmasının pratik hiçbir yararı olmadığı, bunun sadece gösteriş olduğu da ortadadır. Marifet, TÜİK’in gönderdiği rakamı gördükten sonra niyet belli olduğunda masayı o aşamada, henüz karar alınmadan terk etmek ve sendikalarla ortak eylem için girişimlere başlamaktı! Bunu yapmayan Türk-İş’in sadece muhalefet şerhi koyarak sorumluluktan kaçma şansı yoktur.

Milyonların kaderinin hükümet ve patronların iki dudağı arasında olmasına son!

Milyonların kaderi hükümetle patronların iki dudağı arasında gibi gözükse de bu düzen böyle gitmez. Patronların hükümetle el ele vererek milyonlara açlığı dayatan kararı işçi sınıfı tarafından usulca kabul edilmeyecektir. Çare örgütlenmekte ve sendikalaşmaktadır. Türk-İş, DİSK, Hak-İş gibi farklı sendikalar artık ayrı gayrı demeden harekete geçmek zorundadır. Örgütlü örgütsüz tüm işçiler birleşik bir işçi cephesinde birleşmeli ve kaderini eline almalıdır. Asgari ücret dayatması bu mücadele için bir işaret fişeği olmalıdır.