Hugo Boss, Digel, RoyRobson işçileri işten çıkarmalara karşı mücadele ediyor

İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan Hugo Boss, Digel ve RoyRobson'da çalışan işçiler, Türk-İş'e bağlı Teksif sendikasında örgütlenme yaptıkları için işten atıldı. İşten atmalara karşı işçiler, imza kampanyası ve eylemler düzenleyerek seslerini duyurdu.

Üç ayrı fabrika olan Hugo Boss, Digel ve RoyRobson’da son bir yıl içinde sendikalı oldukları gerekçesiyle toplam 480 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar hâlâ devam ediyor.

İşlerinden atılan işçiler ve Teksif sendikası, Türkiye Çalışma Bakanlığı, Almanya Çalışma Bakanlığı ve Alman Konsolosluğu’na teslim edilmek üzere, Konak metro çıkışında imza toplayarak 2 gün boyunca emekçi halka seslendiler. Ayrıca 1 Şubat Perşembe günü basın açıklaması düzenlediler.

İşçiler 14 Şubat Çarşamba günü Alman Konsolosluğu önünde de eylem gerçekleştirdi. İşçiler adına Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, adım adım 480 işçinin işten atıldığını, taleplerin gerçekleştirilmediğini söyleyerek sözlerine başladı. Sendikalaşmanın işçiler için bir hak olduğunu ifade eden Yıldırım, işçi düşmanı hareketlere izin vermeyeceklerini, mücadele edeceklerini ifade etti.

Görüştüğümüz işten çıkarılan işçiler işyerlerine geri döneceklerini, sendikalı olmanın işçiler için doğal bir hak olduğunu belirttiler.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mart 2018 tarihli 102. sayısında yayınlanmıştır.