Fabrikalardan haberler-Eylül 2020

Fabrikalardan haberler-Eylül 2020

Cargill yönetiminin sendika düşmanlığını sürdürmesi halinde yeni eylem planlarımızı uygulamaya geçireceğimizden şüpheleri olmasın - Cargill direnişinden Muharrem Özcan

Pandemi sebebi ile ara vermek zorunda kaldığımız Cargill direnişi 10 Ağustos itibari ile devam ediyor. Önce Bursa Orhangazi’deki fabrika önünde bir hafta kalarak eylem yaptık. Daha sonra ise her Pazartesi İstanbul’da Cargill müşterisi şirketlerin genel merkezleri önünde basın açıklaması yapıp bir mektup verdikten sonra Paladium Tower’da bulunan Cargill genel merkezi önünde Cuma gününe kadar 24 saat oturma eylemimizi sürdürüyoruz. 8 hafta daha devam edecek bu eylemlerle sendika düşmanı olan Cargill yönetiminin bu yanlıştan geri dönüp çıkarttığı işçileri geri almasını bekliyoruz. Sendika düşmanlığını sürdürmesi halinde yeni eylem planlarımızı uygulamaya geçireceğimizden şüpheleri olmasın. Bu işçi sınıfının davasıdır, işçi sınıfı kazanana kadar Cargill direnişi devam edecektir. Bizim emek dostlarından beklentimiz, bizim yanımızda olmaları hep beraber daha güçlü olmamızdır. Kazanımla sonuçlanana kadar sınıf mücadelesini sürdüreceğimizi burdan Cargill işçileri olarak duyuruyoruz!

 

Zafer kazanan direnenler olacak - SF Trade direnişinden bir işçi

Merhaba arkadaşlar ben 12 yıl SF Trade şirketinde çalışıp daha sonra sendikaya üye olduğum gerekçesiyle işten atılan SF Trade direnişçilerinden biriyim. Aylarca Ege serbest bölge önünde direnişimize üç kadın arkadaşımla birlikte devam ettik. Covid 19 nedeniyle direnişimize ara vermek zorunda kaldık. Pandemi sürecini bahane gösteren işveren bize yakın olduğunu düşündükleri arkadaşlarımızı da ücretsiz izne çıkardı. Bu arada arkadaşlarımız dışarda izin kullanırken işveren sürekli işçi alımlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Sendikalaşmamızdan korkularından ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Bizlere de ayrı ayrı bir asgari ücretlinin yıllarca çalışıp asla ödeyemiyeceği yüklü miktarda maddi davalar açıyorlar. Yani bu pandemi döneminde insanlar canıyla boğuşurken bu durumu fırsat bilip bize bu şekilde davalar açmaları ne kadar işçi düşmanı olduklarını göstermektedir. Tek istedikleri bizi ve içerideki çalışan işçi arkadaşlarımızı korkutup yıldırmak olduğunu biliyoruz ama şunu bilsinler ki asla yılmayacağız asla vazgeçmeyeceğiz asla yalnız olmadığımızın da farkındayız. Direnişlerini sabırla sürdüren Cargill işçisi dostlarımızı ve şuan direnişte olan tüm işçi kardeşlerimizi selamlıyorum. Zaferi kazanan biz emekçiler olacak.

Gebze işçi

Safları Sıklaştıralım - Gebze’den bir işçi

2017’de ilk kez Gebze İmes organize sanayi bölgesine çalışmaya geldim. Şartlar nispeten iyiydi ama fazla yaşayamadan geri memleketime döndüm ve 2020’de tekrar geldim. 

Yeni bir fabrikada işe başladım ve ben de dahil girdiğim fabrikada bütün işçiler normal saatin üzerinde asgari ücretle çalıştırılıyordu. Yabancı uyruklu işçilerin fabrikada 1750 lira ücret karşılığında çalıştırıldığına ilk defa şahit oldum ve bunu yapmayı başaran, devletle anlaşmalı olan bir fabrikadaydı. Gebze’nin en önemli sanayi bölgesinde bunları görmek şaşırttı. Zaten köleleştirilen, hakları verilmeyen, Anadolu şehirlerinden gelip daha kötü şartlarda çalıştırılan işçilerin olması insanı üzüyordu. Burada bu haksızlığı gördüğümde ülkenin yükselen enflasyonunu, patronla işçinin arasındaki farkın giderek artması, işçi haklarının verilmemesi, bu gözlemlerim işçi mücadelesi veren bir kişi olarak, ülkenin durumunu bana ikinci tecrübemde daha da iyi anlattı.

Bu tecrübeye dayanarak şunu söyleyebilirim ki; biz işçiler örgütlenerek, sendikalaşarak, patronlara karşı kendi sınıfımızın saflarını her geçen gün daha fazla sıklaştırarak haksızlıkları engelleyebilir ve mücadelemizin başarılarını bir çok fabrikaya yayabiliriz.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2020 tarihli 132. sayısında yayınlanmıştır.