Fabrikalardan Haberler

Bitmemiş gemiyi denize indirecekler

Merhaba, bizler Tuzla’da bulunan Selah Tersanesi’nde çalışan devrimci işçileriz. Şu anda iki tane askeri gemi inşasında çalışmaktayız. Bunlardan bir tanesinin denize inişi 12 Ağustos’ta gerçekleşecek. Bu inişe cumhurbaşkanı, başbakan ve generallerin de bulunduğu devlet bürokratları gelecek. Ancak çeşitli plansızlıklar sebebiyle söz konusu bu geminin bazı yerlerinin o tarihe kadar bitirilmesi mümkün değil. Ve bu duruma önlem olarak da tersane yönetimi, 12 Ağustos günü geminin tamamlanmamış yerlerini Türk bayraklarıyla kapatıp, gemi sanki bitmiş gibi denize indirme kararı verdi. Yani bu, “bürokratların dünyaya meydan okuyan çeşitli konuşmaları(!)” bitip gittikleri zaman gemi tekrar kızaklara alınarak geminin inşasına devam edileceği anlamına geliyor.

Siz bürokratlar, kendi iktidar hırslarınız uğruna, çocuklarımızla birlikte ölüme yollandığımız yetmiyormuş gibi üstüne bir de cenazelerimizde “aynı bayraklarla” çeşitli şovlar yapıyorsunuz. Bu çerçevede biz işçiler askeri bir geminin açılışında tamamlanmamış yerlerin bayraklar ile kapatılması durumunu bugün devletin her yerde yaptığı gibi tüm ayıplarını bayrak ile örtmesine benzetiyoruz.

Biz işçiler bu bayrakların aynı zamanda, siz bürokratların izniyle, patronların tersaneleri taşeron cenneti hâline getirmesine, kuralsız çalışmanın yaygınlaşmasına, iş cinayetleri ve iş kazalarının önüne geçilmemesine ve hatta kıdem tazminatlarının alınamamasına dahi göz yumacak kadar ileri giden durumları da kapattığını düşünmekteyiz.

Ve bizler gayet iyi biliyoruz ki işçi sınıfının vatanı yoktur! Ve kurtuluşumuz sınıfsız, sınırsız bir dünya ile mümkün olacaktır! İşte tam da bu yüzden tersanelerde örgütlenmeye devam ediyoruz!

Tuzla Selah Tersanesi'nden işçiler

 

TİS sürecinde eylemler yaptık, geçmişe göre çok daha iyi bir sözleşme imzaladık

Tuzla Deri Sanayi’de çalışan bir işçiyim. Sektör uzun zamandır siparişlerin olmaması nedeniyle durgundu. Rusya’yla yaşanan kriz anlaşılan bizi de vurdu. Şimdi sipariş geldikçe sektör açıldı. Deriteks Haziran başında 17 işletmeyi ilgilendiren toplu sözleşmeyi imzaladı. Açıkçası, patronların toplu sözleşme başlangıcında her toplu sözleşmede bulunan aile yardımını kesmek istemesi toplu sözleşmenin iyi geçmeyeceğini düşündürdü bize. Ama sendika işçi, işçi sendikaysa ne olursa olsun birlikte her yerde birlikte mücadele etmek gerekiyor. Toplu sözleşme başında uyarıcı eylemler yaptık. Beklentinin tersine, geçen senelerle karşılaştırdığımızda daha iyi toplu sözleşme imzalandı. Günlük en az 10 lira zam alındı mesela. Ancak tüm bunlara rağmen deri işçileri haklarının karşılığını alamıyor. Ücretler düşük. Sorunları çözmek için sendikayı daha da büyütmek gerekiyor.

Tuzla Deri’den bir işçi

Kaçsanız da peşinizdeyiz!

Manisa'da çalışan mobilya işçileri olarak bizler uzun süredir içinde bulunduğumuz kötü çalışma koşullarını düzeltmek ve yaşadığımız hak gasplarını gidermek için mücadele veriyoruz. Mobilya patronları artık eskisi kadar üstümüze gelemiyor, biz mücadele ettikçe haklarımızı kazanıyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde Niobe fabrikasının patronu fabrikayı kapatarak ABC mobilyaya fabrikasını taşıdı. Bayram öncesinde 100'den fazla işçinin işine son verdi. Aynı şekilde birleşme neticesinde büyük ihtimal ABC fabrikasında da birçok işçinin işine son verilecek. Patronlar zannediyor ki kaçınca işçileri korkutacaklar, işçilerin hak talep etmesinin önüne geçecekler. İşsizlikle insanları korkutmak istiyorlar. Ancak kesinlikle bu oyun tutmayacak. Patronlar kaçsalar da peşlerinde olacağız.

Manisa'dan bir mobilya işçisi

İşçi arasında ayrımcılık olmamalı

Borusan fabrikası Bursa'da ücretlerin iyi olduğu bir fabrika olarak biliniyor. Ama Borusan Lojistik'te taşeron işçilik var ve durumlar çok farklı. Kadrolu ile taşerona görünürde aynı muamele yapıyorlar. Ama arka planda ücret farkı olduğu gibi mesaileri eksik yatırdıkları için huzursuzluk var. Taşeronun olduğu yerde en kötüsünden olsa bile sendika yok. Sonuçta lojistik de aynı işin bir parçası. Kârlar patronun cebine giderken ayrım yok ama işçiye ücret verirken ayrım var. Taşeron sistemi tümden kalkmalı.

Bursa Borusan Lojistik'ten bir işçi

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Temmuz 2016 tarihli 81. sayısında yayınlanmıştır.