Ermenek maden işçileri direnişte

Ermenek'te bulunan Cenne ve Seba kömür işletmelerine bağlı maden işçileri, yaklaşık 1 yıldır ödenmeyen ücretlerini ve tazminatlarını almak için direnişe geçti. Daha önceki senelerde de ücretleri ve tazminatları için çeşitli eylemler yapan maden işçileri, Bağımsız Maden-İş sendikasında örgütlenerek haklarını almak için 31 Ağustos tarihinde maden ocağı ağzında direniş başlattılar. Diğer yıllarda yaptıkları eylemlerden farklı olarak bu sefer sendikal bilinçleriyle harekete geçen maden işçileri gasp edilen haklarının tamamını alana kadar direneceklerini ifade ettiler.

Maden işçileri direnişe başlamalarının ardından 8 Eylül Pazartesi günü Ermenek Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında söz alan işçiler, 1 yıl boyunca yaşadıkları sıkıntılardan, hak gasplarından ve hâlâ devam eden iş cinayetlerinden bahsetti ve artık sabırlarının kalmadığını, haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Basın açıklamasında işçiler, burada yaşanan usulsüzlüklerin ve iş güvenliği ihlâllerinin sendikanın resmi yazısıyla devletin çeşitli organlarına bildirildiğini, buna rağmen 3 yıldır Ermenek'e hiçbir müfettişin gelmediğini belirttiler. Maden patronlarının işçilere yaşattığı haksızlıklara karşı devletin maden ocaklarına yüzünü dönmesini ve buralara müdahale etmesinin önemini vurguladılar. Önümüzdeki süreçte Ermenek maden işçilerinin sıkıntılarını meclise taşımaya çalışacaklarını ifade eden sendika yetkilisi, hâlihazırda mecliste kabul edilen yasa uygulamasının genişletilerek Ermenek maden işçilerini de kapsaması için Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini, Ermenek'te ve memleketin diğer yerlerindeki maden ocaklarında yaşanan iş güvenliği ihlâlleri ve işçilerin uğradıkları haksızlıkların son bulması için patronların tekelindeki maden ocaklarının TKİ'ye devredilerek, devlet kontrolüne geçmesi için çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Basın açıklaması, maden işçilerinin direnişlerini haklarını alana kadar sürdüreceklerini ilan etmelerinin ardından sloganlarla, alkışlarla sona erdi.