DİSK’ten Dardanel’deki kölelik koşullarına karşı basın açıklaması: Köle değil işçiyiz!

Çanakkale’de bulunan Dardanel fabrikasında Koronavirüs vaka sayısı yüzlerle sayılır hale gelmiş durumda. Buna ilişkin gerekli önlemler alınmadığı gibi, işçiler “kapalı devre çalışma sistemi” adı altında kölelik koşullarında çalışmaya zorlanıyor. İşçiler zorunlu olarak yurtlarda bir arada tutularak çıkışlarına izin verilmiyor, çalışma alanlarına hapsediliyor.

Bunun üzerine DİSK, 5 Ağustos Çarşamba günü Dardanel’in İstanbul’da bulunan genel merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Bu işyeri işçilere ve sağlığa zararlıdır” pankartını taşıyan işçiler “Dardanel işçisi köle değildir!”, “Köle değil işçiyiz, birleşince güçlüyüz!”, “Sendika hakkımız engellenemez!”, “Ücretli izin, yaygın test!” sloganlarını haykırarak Dardanel işçilerinin yanında olduklarını belirttiler.

İktidar patronları koruyor!

Eylemde söz alan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, salgın döneminde kapitalizmin çarklarını döndürmek ve krizi fırsata çevirmek için bu insanlık dışı yöntemlere başvuran patronların zihniyetini protesto ettiklerini vurguladı. Serdaroğlu, işçileri bu koşullara mahkum eden patronların yanında yer alan ve onlara Valiliğiyle, Belediyesiyle ve İl Sağlık Müdürlüğüyle yasal zemin hazırlayan iktidarın da bu sömürü düzenine ortak olduğunu belirtti. Ardından basın açıklaması metnini okuyan DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, İl Hıfzıssıhha Müdürlüğünün fabrikayı 15 günlüğüne karantinaya almak ve kapatmak yerine işçileri yurtlara hapsetme ve ölümüne çalıştırma kararına tepki gösterdi. Fabrikanın üretime ara vererek karantina uygulanması gerektiğini vurgulayan Aslan, bütün işçilere ve ailelerine de test yapılması gerektiğini dile getirdi. Tabip odaları ve sendikalardan oluşacak bir heyetin fabrikada bağımsız bir inceleme yapması gerektiğini belirten Aslan, ayrıca fabrikadaki sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Basın açıklamasının ardından kapalı devre çalışma sistemi kararının altında imzası bulunan kamu kurumlarına karşı suç duyurusunda bulunacaklarını belirten DİSK, “Birleşe birleşe kazanacağız!” sloganıyla mücadeleyi büyütmeye çağırdı.