DİSK Birleşik Metal'i seçen Renault işçisi şubesine kavuştu: Birliğin, dayanışmanın, mücadelenin 5 Mayıs şubesi açıldı!

Geçtiğimiz Mayıs ayında Bursa başta olmak üzere bir dizi sanayi bölgesini etkisi altına alan bir grev dalgası, adeta bir deprem yaşanmıştı. Bu depremin merkez üssü Bursa'daki Oyak Renault fabrikasıydı. Renault işçileri sarı Türk Metal sendikasını fabrikalarından kovmak ve haklarını alabilmek için verdikleri mücadeleyi DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş sendikasında örgütlenerek taçlandırdılar. 4 Aralık günü de Renault işçileri, Birleşik Metal'e bağlı olarak kurdukları şubelerini coşkulu bir etkinlikle açtılar. Şubenin adı büyük grev dalgasının dönüm noktası olan, Türk Metal'den toplu istifaların başladığı, Türk Metal'in tetikçilerinin işçilere saldırdığı ve daha sonra yönetim tarafından işten atılan Renault işçilerinin, tüm vardiyaların şalter indirmesiyle işe geri alındığı güne ithafen 5 Mayıs olarak belirlendi.

Birleşik Metal-İş sendikasının hemen hemen tüm merkez ve şube yöneticilerinin hazır bulunduğu açılışta tam bir birlik ve beraberlik havası hakimdi. Şubenin düzenlenmesi ve açılışa hazır hale getirilmesinde de yine işçilerin emeği büyüktü. Şube binasının koridorlarında, 2015 Renault grevi ile 1977 Büyük MESS grevinin fotoğraflarının yan yana olması geçmişten bugüne mücadele geleneğinin taşınması açısından anlamlıydı. DİSK'in ve Maden-İş'in efsanevi lideri olan ve kontrgerilla tarafından katledilen Kemal Türkler'in fotoğrafları da yine 5 Mayıs şubesinin duvarlarında yerini almıştı. Kemal Türkler'in katledilmesinden 12 Eylül darbesine kadar uzanan sürecin ardından metal sektörü Türk Metal'in egemenliğine sokulmuştu, baskı ve sömürüyle geçen yıllardan sonra yine büyük mücadeleler sonucunda Renault işçisi evine, DİSK'e geri dönüyordu.

Tabii ki bu mücadele sadece Renault ile sınırlı kalmayacak. Tüm metal sektörünü yeni mücadeleler bekliyor. Bu açıdan yine Türk Metal'i kovan ama sendikal tercihlerini Hak-İş'e bağlı Çelik-İş'ten yana kullanan Tofaş işçi temsilcilerinin de açılışa gelerek destek sunmaları son derece anlamlıydı. Mayıs ayında başlayan grev ateşinin ve dayanışma ruhunun bitmediğini gösteren bu davranış için Tofaş işçi temsilcilerini kutlamak ve bu birlikteliğin devam etmesi gerektiğini vurgulamak gerekiyor.

Renault işçisi eğitimlerine konvoylarla, bayraklarla, coşku içinde gidiyor. Sendikasına birilerinin zorlamasıyla değil yürekten sahip çıkıyor. Üyelerini kaybetmiş olsa da mevzuat gereği yeni sözleşme dönemine kadar bu fabrikalarda hala Türk Metal yetkili görünse de kendi kaderlerini kendi ellerine alan işçiler, birlik ve beraberliklerini bozmazsa 2017 MESS grup sözleşmelerine kadar resmi yetkiyi de mutlaka alacaktır.