Direnen TR İnter Tekstil işçileri kazandı!

Direnen TR İnter Tekstil işçileri kazandı!

İzmir’in Buca İlçesinde Buca Ege Organize Giyim Sanayi (BEGOS) 3. bölgede bulunan TR İnter Tekstil işçileri 3 aya yakın bir süre maaşlarını ve mesai ücretlerini alamadı.

Asıl işveren olan Üniteks’e bağlı çalışan yaklaşık 160 işçinin çalışma şartları çok kötü durumdayken birçoğu sigortasız ve kayıtsız çalışıyordu. Sigortalı çalışan işçilerin ise maaşlarının ödenmemesiyle birlikte sigorta primleri de üç ay boyunca eksik ödendi. İşçilere bayram öncesinde maaşlarının ödeneceği sözünü veren TR İnter Tekstil ve Üniteks patronları, işçileri maaşların işler yetişince verileceği yalanıyla oyalayarak, tuvalet kapısını kilitleyip iş bitmezse tuvalet izni yok diyerek, 18 saate varan sürelerde tehdit ile çalıştırdı. Aynı zamanda yemek şirketine de borçlu olan TR İnter Tekstil, öğle yemeklerinde sadece poğaça ve çay vererek işçileri sefil koşullarda çalışmaya mahkûm etti.

Bayram dönüşü maaşlarını alacaklarını düşünen işçiler bayramdan döndüklerinde fabrikalarının kapısına kilit vurulmuş olduğunu gördü. İşçiler bu durumu patronlara sorduğunda, onlardan “Battık ama sizin maaşlarınızı ödeyeceğiz” cevabını aldı. Daha sonra makinelerin fabrikadan çıkarılmaya çalışıldığını gören işçiler bunun bir oyalama olduğunu anlayarak fabrika içinde beklemeye başladı ve makinelerin dışarı çıkışını engelledi. İşçilerin bir kısmı ise fabrika önünde direnişe geçti.

Bunun üzerine işçiler 26 Ağustos günü direnişlerini Çiğli OSB’de bulunan asıl işveren firma olan Üniteks’in önüne taşıdılar. 2 gün boyunca belirli saatlerde oturma eylemi yapan ve basın açıklamaları gerçekleştiren işçilerin ücretleri 28 Ağustos günü fazla mesai ücretleriyle birlikte ödendi. İşçiler, haklarını almanın tek yolunun mücadele olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2019 tarihli 120. sayısında yayınlanmıştır.