Devlet ve TKİ’nin maden işçilerini oyalamasına karşı işçiler mücadeleyi büyütüyor!

Soma katliamından sonra işten çıkarılan ve 5 senedir kıdem, ihbar tazminatlarını alamayan, emeklilik hakları engellenen 3500 maden işçisi adına 50 madenci ve 10 Bağımsız Maden-İş Sendikası görevlisi, haklarını almak ve seslerini duyurmak için 5 Ekim'de Soma'dan başlayıp Ankara Enerji Bakanlığı önünde sonlanacak yürüyüşe başlamıştı. Yürüyüş iznini alan madenciler, Manisa Kırkağaç mevkiine vardıkları sırada valilik kararıyla jandarmanın engeli ile karşılaştı.

Madenciler yürüyüş izinlerini "Soma'dan başlayıp Ankara Enerji Bakanlığı önünde" bitecek şekilde  almalarına rağmen Manisa Valisi, "Sizin aldığınız bu izin Soma İlçesi sınırlarında geçerlidir. Soma'dan çıktığınız anda size tek adım attırmayacağız" diyerek keyfi ve hukuk tanımaz bir biçimde yürüyüşe engel oldu.

Yürüyüşü engellenen madenciler oturma eylemine başladı

İçişleri Bakanlığından gelen talimatla Valiliğin engeli ile karşılaşan madenciler durduruldukları Manisa Kırkağaç bölgesinde çadır kurarak eylemlerine burada devam ettiler. 9 gündür bu bölgede çadırları başında bulunan madencilere, Soma katliamında katledilen madencilerin aileleri ve diğer madenci arkadaşları sık sık destek verdi.

Ankara'dan görüşme çağrısı

Eylemin 4.gününde Ankara'dan madencilere mağduriyetleriyle ilgili görüşme teklifi geldi. Bu teklif üzerine "Tazminat ve Emeklilik Mağduru Maden İşçileri" meclisinden 3 madenci ve 2 sendika görevlisinin oluşturduğu 5 kişilik heyet 9 Ekim günü Ankara'ya gitti. Ankara'da Enerji Bakanlığı ve TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) yetkilileriyle görüşme yapan madenci heyeti, mağduriyetin giderileceğine dair sözler aldı. Ayrıca yetkililer, sendikadan konuyla ilgili bir dosya ve çözümün yer alacağı bir rapor hazırlanmasını isteyerek ikinci görüşme için 15 Ekim tarihini verdi.

Madencilerin çözümü belli: ödemeler derhal yapılsın!

5 yıl boyunca oyalanan, sahte protokollerle kandırılan, ve tehditlerle korkutulan madencilerin çözümü bellidir. Patronların haklarını çalması, sarı sendika Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın madencileri TMSF'ye satması, TKİ'nin işçileri oyalaması, devletin de kulağının üzerine yatması karşısında maden işçileri artık birlik oldu ve gücünün farkına vardı. 5 yıldır yapılan bu oyalamalara madencilerin artık karnı tok. Bu yüzden Manisa Valisinin "Sesinizi duyurdunuz, amacınıza ulaştınız. Biz bu işin takipçisiyiz, Siz artık evinize dönün" sözlerine kulak asmıyorlar. Madenciler, 5 Ekim cumartesi günü çıktıkları yoldan haklarını alana kadar geri dönmemekte kararlı. Bölgedeki diğer tazminat ve emeklilik mağduru maden işçileriyle toplantılar yapıp bir araya gelerek direnişi büyütecekler. Devletin, keyfi ve patron yanlısı yasağını teşhir ederek, tüm haklarını son kuruşuna kadar alıncaya dek direnişlerinden vazgeçmeyecekler.

Sorumlu TKİ tazminatı öde!

İşçiye değil, patronlara barikat!