Çetaş cam işçileri: Sendika hakkımızı sonuna kadar savunacağız!

Samsun’da bulunan Çetaş Cam fabrikasında işçiler sendikal haklarının patron tarafından gasp edilmesi üzerine 15 Ekim itibariyle greve çıktılar. Çetaş işçileri insanca koşullarda çalışmak için anayasal haklarını kullanarak 2016 yılında Düzce Cam ve Birlik Cam fabrikalarıyla eş zamanlı olarak Kristal-İş Sendikasına üye oldular ve yetkiyi aldılar. Bunun üzerine patron tamamen hukuksuz bir şekilde sendikanın yetkisine itiraz etti ve işçiler yasal olarak sendika hakkını elde etmek için mahkemenin sonlanmasını üç buçuk yıl beklediler.

Geçtiğimiz Temmuz ayında sendikanın yasal olarak yetkiyi almasından sonra, patron her türlü baskı aracını kullanarak işçileri istifaya zorladı. Bu süreç içinde de toplu sözleşme görüşmelerine katılmadı ve hiçbir arabuluculuk çağrısına cevap vermedi. İşçilerin mücadeleyi bırakmadığını göre patron, 25 Eylül günü fabrikayı kapatma kararı aldığını duyurdu ve 35 işçiyi anayasal haklarını kullandıkları için işten çıkardı. Bunun üzerine işten çıkarılan 35 işçi fabrika önünde direnişe başladılar. Daha sonra Çetaş patronunun fabrikayı kapatma kararını resmi makamlara tebliğ etmediği ortaya çıkınca işçiler yasal haklarını kullanıp fabrikaya grev kararını astılar ve 15 Ekim’de greve çıktılar.

Patronun sicili kabarık

Çetaş patronu halihazırda fabrikalarında kurulu olan kölelik düzeninin devam etmesini istiyor ve benzer uygulamaları yine kendisine ait olan Düzce Cam ve Birlik Cam fabrikalarında da gerçekleştiriyor. Çetaş patronunun bir diğer fabrikası olan Düzce Cam’da işçiler, sendikalaştıkları için işten atıldılar sendikal haklarını savunmak üzere 80 günü aşkın süredir grevdeler ve mücadelelerine devam ediyorlar. Diğer bir fabrikası olan Birlik Cam’da da yine Çetaş’ta yaptığı gibi, sendikalı olan işçilere her türlü baskıyı uygulayan patron, işçilerin mücadele azmini görünce fabrikayı kapatma kararı aldı.

Ne olursa olsun sendika girecek!

Çetaş’ta da Düzce Cam’da da işçiler haklı mücadelelerinden bir an bile geriye çekilmiyorlar. Patron ne yaparsa yapsın işçiler mücadelelerine devam edeceklerini ve ne olursa olsun fabrikalarına sendika sokacaklarını söylüyorlar.