Cam işçileri 24 Mayıs’ta Şişecam'da greve çıkıyor! (Güncelleme: GREV YASAKLANDI)

(Aşağıdaki yazı yayınlandıktan kısa bir süre sonra yeni bir geceyarısı kararnamesiyle Kristal-İş'in grevi yasaklanmıştır. Bu konu ile ilgili değerlendirme için bkz. http://gercekgazetesi.net/karsi-manset/cam-iscisinin-grevi-de-yasaklandi-milli-guvenlik-tehdidi-trump-degil-cam-iscisiymis)

Cam İşverenleri sendikası ile Kristal iş’in 12 Aralık 2016 yılında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin, özellikle ücret ve ikramiye maddelerinde tıkanmasından dolayı Kristal-iş, 10.görüşme sonrası grev kararı aldı.

24 Mayıs Çarşamba günü başlayacak grev, 11 işyerini kapsayacak. Grev, başta Lüleburgaz olmak üzere, Gebze, Bursa-Yenişehir, Mersin ve Eskişehir’deki fabrikalarla birlikte 5.500 işçiyi kapsıyor. Şişecam’a bağlı fabrikaların ardı ardına kapatılması ve kapatılmayan fabrikaların da taşerona devredilmeye çalışılması sebebiyle bu toplu sözleşme geçmiş zamanlara nazaran daha büyük önem taşıyor.

Söz konusu TİS görüşmelerinin 10.oturumunda patron tarafı vardiya zammı için 10,4, gece zammı içinse 8,8 ve dörtlü paket (Ramazan, Kurban, giyim ve yakacak) için yüzde 14,1,  ücret zammı için ise yüzde 9,5 artış teklif etmiş ancak Kristal-İş tekliflerin hiçbirini kabul etmemişti. Patron temsilcileri ayırca toplu sözleşmeyi 2 yıllık değil 3 yıllık yapmak istiyor.

Bu yıl Birleşik Metal'in Asil Çelik ve EMİS'e karşı grevleri yasaklanmıştı. Şişecam grevinin de yasaklanma tehlikesi söz konusu. Daha önce defalarca grevleri yasaklanan Kristal-iş, grev kararını aldıkları zaman bir basın metni yayınladı. Metinde şu ifadeler yer aldı: “Daha birkaç sene önce yaşanılanlardan ders alındığını düşünmemize rağmen, işveren uzlaşmaz tutumunu sürdürüyor. Bizler grevi bir amaç değil araç olarak görüyoruz. Ancak hakkımızı savunmak ve yeni haklar kazanmak için de grev silahını kullanmaktan çekinmeyeceğimizi bir kez daha Şişecam işverenine hatırlatmak istiyoruz. Sırtını Hükümete, Bakanlar Kurulu’na yaslamayı düşünenler varsa, amacı uzlaşmak değil de üyelerimizi baskı altına almak olanlar varsa, buna en iyi cevabı ve yeni dersleri cam işçisi gerekirse alanlarda gerekirse fabrikalarda verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. “

Cam işçilerinin talepleri haklıdır. Şişecam patronu, özellikle idari maddelerde cam işçilerinin kazanımlarını tırpanlamak istemektedir. Fabrikalarda grev öncesi baskı ortamı oluşturulmakta, grevin yasaklanacağı haberi dolaşıma sokulmaktadır. Cam işçilerinin mücadele tarihi, tüm baskı ve yasakları göğüsleyebileceğini ispat etmektedir.

Haydi cam işçileriyle dayanışmaya!

Cam işçisi kazanacak!