Bursa'da işçiler kıdem farkları için Kent Meydanı'na iniyor: "Parola 06.03"

Asgari ücret zammının gerçek yüzü kısa sürede ortaya çıktı. Açlık sınırın altındaki asgari ücreti lütufmuş gibi sunan AKP hükümeti, önce işçi başına 100 lira sigorta primi desteği ile patronların gönlünü aldı sonra da birbiri ardına yaptığı zamlarla, verdiği ücret zammını patronlara iade etmeye başladı. 1300 liranın üzerinde net ücret alan işçiler ise asgari ücret zammından yararlanamadıkları gibi hayat pahalılığının artmasıyla tümden zarara uğramış oldular.

Kıdemli işçilerin ücreti yeni giren bir işçininkiyle neredeyse eşitlenince sanayi bölgelerinde bu durum ciddi tepkilerin oluşmasına yol açtı. Otomotiv, metal ve tekstil sanayisinin kalbi konumundaki Bursa'da bu tepkiler yoğunlaştı ve bir işçi inisiyatifine dönüştü. "Asgari ücret kıdem farkımızı istiyoruz! Alacağız!" sloganıyla sosyal medyada ve fabrikalarda organize olmaya başlayan işçiler, tüm işçilere asgari ücrete yapılan oranda zam istiyor. Kıdem farkını almakta kararlı olan işçiler, ücret farkının kapanmasına değil düşük ücretlere isyan ediyor. Ücret farkı kapanacaksa bu toplu sözleşmeler aracılığıyla düşük ücret alan işçilere daha yüksek oranda zam yapılarak gerçekleştirilmeli diyorlar. Asgari ücretin de açlık sınırının üstüne çıkmasını savunuyorlar. Bu yönleriyle işçi hareketi doğrudan patronların açgözlülüğünü hedef alıyor ve işçilerin birliğini sağlamayı hedefliyor.

İşçiler önce 21 Şubat'ta Kent Meydanı'nda buluşma kararı aldılar. "Parola 21.02" diyerek bu girişimi geniş işçi çevrelerine duyurdular. Buluşma çağrısı Bursa çapında geniş yankı buldu. Çevre illerden de işçiler bu buluşmaya katılmak için hazırlanmaya başladı. Aralarında Metal İşçisinin Sesi'nin de yer aldığı on binlerce işçi tarafından takip edilen metal işçisi sayfaları bu buluşmaya destek çağrısında bulundular. Kısa sürede pek çok fabrikadan işçiler Bursa Kent Meydanı'nda buluşacaklarını duyurdular.

Ancak Ankara'daki patlamanın ardından işçiler bir açıklama yayınlayarak eylemi 6 Mart gününe erteledi. İşçi inisiyatifi yeni parolasını da "06.03" olarak belirleyerek yoluna devam etti.

6 Mart Kent Meydanı buluşması geçtiğimiz yıl sarı sendikaya karşı isyanla başlayan büyük grev dalgasının bir devamı olarak görülebilir. Ancak bu sefer işçiler sarı sendikaya isyan etmenin ötesine geçerek bir işçi denetimi iradesi yükseltiyor. Sendikalardan bağımsız olarak örgütlenen hareket sendika ayrımı yapmadan tüm işçileri alana çağırdığı gibi sendikalarından da destek bekliyor. Geçtiğimiz yılın grevlerinin ardından Tofaş işçileri Hak-İş'e bağlı Çelik-İş sendikasını, Renault işçileri ise DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasını seçmişlerdi. Çelik-İş sendikasını seçen Tofaş işçilerinin platformu olan Diriliş Tofaş sayfası, Kent Meydanı buluşmasını benimseyerek ve çağrısını yaparak son derece önemli bir destek sundu. Bu fabrikalarda her iki sendika da işçilerin çoğunluğunun desteğini alarak 2017 yılında yapılacak toplu sözleşmelere hazırlanıyor.

Birleşik Metal ve Renault işçileri 2017'de beklenen sert mücadeleleri şimdiden yaşamaya başladı. Renault ve MESS el ele vererek, hem Birleşik Metal'in örgütlenmesini durdurmak hem de işçilerin gücünü ezmek, için temsilcilerin de aralarında bulunduğu 20'ye yakın işçiyi işten attı. Renault işçisi üretimi durdurup direnişe geçince de Renault ve MESS'in imdadına polis yetişti. İşçilere yapılan saldırı ve baskılarla üretim yeniden başladı ama mücadele sürüyor. 6 Mart eylemi Renault işçileri için de bir moral depolama ve Bursa'nın diğer işçileri ile kol kola verme fırsatı olabilir. Birleşik Metal de bu durumu görerek 6 Mart eylemini desteklemelidir.

Bursa'da artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Eskisi gibi de olmayacak. İşçiler sendikalarına üye oluyor, arkadaşlarını üye yapıyor, sendikalarına sahip çıkıyor ve sendikalarını denetlemek istiyor. İşçiler sendikalarından kıdem farkı talebine sahip çıkmalarını istiyor, bu yönde baskı uyguluyor. Türk Metal üyesi işçiler de Kent Meydanı'na davetli. Türk Metal'in yönetimine öfke büyük. Ancak hâlâ Türk Metal'de üyeliği bulunan ve istifa etmemiş on binlerce işçi ile de yeniden kol kola vermenin bir fırsatı 6 Mart buluşması.

Kent Meydanı 6 Mart Pazar saat 13:00'da son derece önemli ve kitlesel bir işçi buluşmasına sahne olacak. Ana talep kıdem farkları ama işçileri bir araya getiren tek talep bu değil. İşçiler şimdiden kıdem tazminatının savunulmasından, gece vardiyasının yasaklanmasına kadar işçinin canını yakan pek çok gündemi de sahiplenmiş durumda. Her şey Kent Meydanı'nın yeni bir başlangıç olacağına ve mücadelenin güçlenerek devam edeceğine işaret ediyor.