Biz bitti demeden mücadele bitmeyecek

Merhaba, ben Prince Group’a bağlı Euphoria otelde çalışıyordum. 2014 yılından bu yana maaşlarımızda çok büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Ya maaşlarımız geç yatıyordu ya da hiç yatırmıyorlardı. Ne zaman yatıracaklarını sorduğumuzda ise “bugün, yarın, olmadı Cuma günü kesin yatar” cevabını alıyorduk. Bugün yarın diye diye sezon bitti, bizi iki sezon boyunca oyalayıp geçtiğimiz Kasım ayında oteli kapattılar. Oteli kapattıklarında içerde en az alacağı olan işçinin 4 aylık maaş alacağı vardı. Alacaklarımız için patron sürekli şu gün yatıracağız bugün yatıracağız yalanını yine kullanmaya başladı. Günler geçtikçe durumda bir değişiklik olmadı. Bu yapılan haksızlığa karşılık artık sesimizin çıkması gerekiyordu. Diğer tüm işçi arkadaşlarla toplanıp Prince Group Plazası’nın önünde bir basın açıklaması yapmaya karar verdik.

İlk basın açıklamamızda bizi ciddiye almayan patron, genel müdürü ile gene aynı yalana başvurmaya çalıştı. İkinci basın açıklamamızda artık işin ciddiyetini anlayan patron gelip bizzat bizimle görüşmek zorunda kaldı. Bizimle masaya oturduğunda hemen turizm patronları gibi aslında mağdur olanın kendisi olduğunu, çok fazla borcu bulunduğunu, kendisinin dindar ve hak yemeyen bir insan olduğunu söylemeye başladı. Ama aynı hak yemeyen insan sezonda bize maaş vermek yerine çocuklarına milyon dolarlık partiler düzenleyip bütün ailesine kurşun geçirmez arabalar aldı. Bu yapılan görüşmenin sonucunda bize yazılı olarak 28 Şubat’a kadar tazminat dahil bütün ödemeleri yapacağının beyanatını vermesine rağmen 12 Mart’a kadar bazı arkadaşlarımıza hiç ödeme yapmayıp bazı arkadaşlarımıza da sadece dört maaştan ikisini ödemiştir. Biz de buna karşı plazanın önünde bir basın açıklaması daha yaparak “ya alacaklarımızın hepsini ödeyecek ya da biz buraya çadır kurup alacaklarımızı verene kadar burada bekleyeceğiz” dedik.

Haklarımızı alana kadar turizmdeki işçilerin durumları düzelene kadar mücadele etmeye sadece Prince Group’ta değil bütün otellerde devam edeceğiz. Bugün bizim başımıza gelen başka bir otelde başka işçilerin de başına gelebilir. Hiçbir otelde, bir birlik olmadan düzgün bir şekilde çalışmamız, maaşlarımızın gününde yatması, fazla mesailerin ödenmesi söz konusu bile değil. Bunu ancak biz işçiler birlik olarak başarabiliriz.

Antalya Euphoria Otel’den bir işçi

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Nisan 2017 tarihli 90. sayısında yayınlanmıştır.