Birleşik Metal-İş’li kadın işçilerden VİP Tekstil işçilerine dayanışma ziyareti

Kadın metal işçileri VİP Tekstil direnişini ziyaret etti

(15.01.2020) Kocaeli Darıca VİP Tekstil Fabrikası’nda Deriteks’te sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin fabrikaları önünde sürdürdükleri direnişin 58. Gününde Birleşik Metal-İş üyesi kadınlar dayanışma ziyaretinde bulundular.  Birleşik Metal-İş’li kadın işçilerin ziyaretiyle direniş alanında coşkulu sloganlar eşliğinde bir basın açıklaması düzenlendi. VİP Tekstil fabrikası çoğunluğunu kadın işçilerin oluşturduğu bir fabrika. İşten atıldıkları için direnen işçiler de kadın işçiler. Bu açıdan kadın işçilerin yapmış olduğu destek ziyareti ayrı bir önem ve anlam taşıyor.

Basın açıklamasını Birleşik Metal-İş üyesi ve fabrika temsilcisi olan Zübeyde Şeker okudu. Açıklamada, sendikal mücadelede direnen kadınların sayısının her geçen gün arttığı Flormar, Novamed ve Desa’da mücadele bayrağını yükselten kadın işçilere VİP işçilerinin de eklendiği söylendi.  Zübeyde Şeker’den sonra VİP direnişçi işçisi Kadriye Horlu söz aldı. Tüm sıkıntı ve basıklara rağmen direnişi sürdürdüklerini söyleyen Kadriya Horlu, Birleşik Metal-İş’in verdiği dayanışmadan ötürü tüm sendikalı kadınlara teşekkür etti ve “yaşasın sınıf dayanışması” sloganıyla sözü Birleşik Metal-İş genel başkanı Adnan Serdaroğlu’na verdi.

MESS süreci içerisinde birçok fabrikada toplu sözleşme mücadelesi verildiğini dile getiren Adnan Serdaroğlu, “Türkiye’de sendikaya üye olma hakkı olmasına rağmen VİP patronunun sendikal hakka saldırmasıyla yeni bir Flormar’ın başladığını, ülkede “sözde” bir sendikal hak olduğunu ve kapitalizmin yarattığı bu problemi işçilerin mücadele ederek çözebileceğini belirtti. Serdaroğlu sözlerine Deriteks sendikasını kardeş sendika olarak gördüklerini ve Deriteks’in mücadele ettiği her alanda yanında olacaklarını vurgulayarak devam etti. 

Ardından sözü Deriteks başkanı Musa Servi aldı. Servi direnişin zaferle sonuçlanacağını, zafere kadar da örgütlü bir şekilde mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Birçok fabrikanın gündeminde toplu sözleşmeler olduğunu, yüzde otuzun üzerindeki enflasyon oranı karşısında önerilen zam oranlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Musa Servi konuşmasını, “19 Ocak Pazar günü Gebze’de Birleşik Metal-İş’in öncülüğünde yapılacak olan ve aynı gün Bursa’da Türk-İş’in öncülüğünde yapılacak olan mitinglerin, gelecek dönemde tek çatı altında kitlesel bir mitinge dönüşmesi için tüm çabamızı ortaya koyacağız’’ sözleriyle bitirdi. İşçiler “yaşasın sınıf dayanışması, birleşen işçiler asla yenilmez, direne direne direnişten zafere” sloganları atarak basın açıklamasını sonlandırdılar.