Bimeks işçileri gasp edilen haklarını almak için eylemlerini sürdürüyor

Bimeks işçileri gasp edilen haklarını almak için eylemlerini sürdürüyor

Türkiye’nin ilk teknoloji ürünleri parekende zinciri olan Bimeks, 4 yıl önce battığını gerekçe göstererek pek çok mağazayı kapatmış, yüzlerce işçiyi de aylardır ödemediği maaşlarını ve tazminatlarını vermeden işten çıkarmıştı. Bimeks patronları işçilerden çaldıkları paralar ile lüks yaşantılarına ve görev yaptıkları akademik kurumlarda hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ederken işçiler 4 yıldır haklarını almak için mücadeleden vazgeçmiyorlar.

Son olarak bugün (22 Haziran) işçiler, Bimeks patronlarından Ahmet ve Vedat Akgiray’ın akademik görev yaptıkları Özyeğin Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ankara’da bulunan Türkiye Uzay Ajansı önünde olmak üzere 3 farklı yerde basın açıklaması gerçekleştirdiler. Devrimci İşçi Partisi olarak, işçilerin Boğaziçi Üniversitesi önünde yaptıkları eyleme katılarak destek verdik.

Saat 13.30’da Boğaziçi Üniversitesi önünde başlayan basın açıklamasında Bimeks işçileri, “Vedat Akgiray ders verme paramızı ver” pankartını açtı ve üniversite yönetimini, öğretim üyeliği görevine devam eden Vedat Akgiray’la ilişkisini kesmeye davet etti. 1500 işçinin maaşlarını ve tazminatlarını gasp eden birinin üniversitede “dolandırıcılık dersi” dışında bir ders veremeyeceğini belirten işçiler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve memurlarını dayanışmayı büyütmeye çağırdı. Basın açıklamasında söz alan bir Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi, Bimeks işçilerinin mücadelesini kendi mücadeleleri gibi gördüklerini, Vedat Akgiray gibi şirket patronlarının üniversitelerde yerinin olmadığını söyledi.

Pandemi sebebiyle temsili bir katılım yaptıklarını belirten Bimeks işçileri bugün yaptıkları eylemlerin patronlara bir uyarı olduğunu ve daha sonraki eylemlere tüm işçilerin katılacağını belirttiler. Üniversitelerde görevlerini sürdüren bu dolandırıcıların bu kurumlarda yerinin olmadığını ve derhal ilişkilerinin kesilmesi taleplerini bir kez daha vurguladılar. “Direne direne kazanacağız”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarının ardından basın açıklaması sonlandırıldı.