Baldur Süspansiyon işçilerinin grevi 100. gününde!

Baldur

Kocaeli Çayırova’da bulunan Baldur Süspansiyon fabrikasında işçilerin sendika hakkı ve insanca çalışma koşulları için 25 Aralık 2020’de başlattığı grev 100. gününde. Grevin arkasında yıllara yayılan bir mücadelenin yaşandığı Baldur Süspansiyon’da işçiler, ilk günkü birlik ve beraberliğini koruyorlar, sendika haklarını ilk günkü kararlılıkla savunmaya devam ediyorlar, 100 gündür sürdürdükleri grevlerine ilk günkü gibi sahip çıkıyorlar.

100 günün bilançosu: Patron gücünü iktidardan, işçi gücünü sınıf dayanışmasından alıyor

Yıllardır süren mücadelede ve 100 gündür süren grevde iktidarın kimin yanında durduğu değişmedi: İktidar patronların yanında, işçilerin karşısında yer aldı. Baldur patronu sendika hakkını ihlal ederek anayasayı çiğnedi, grevin ilk günü fabrikaya grev kırıcı sokmaya çalıştı, işçilerin birliğini bozmayı denedi, fabrikayı kapatmakla tehdit etti, işçileri Kod-29 ile tazminatsız olarak işten çıkardı. İspanyol sermayeli Baldur patronu haklarını arayan işçilere saldırırken gücünü “yerli ve milli” iktidardan aldı. İktidar, yerli ve milli işçisinin karşısında, emperyalist İspanyol patronun yanında yer aldı. Yetki davalarının yıllarca sürdüğü mahkemeleriyle patrona fırsat tanıdı. Grev kırıcılara müdahale eden işçileri polisiyle gözaltına aldırdı. Sözde işten çıkartmanın yasak olduğu bir dönemde 25/2. madde ile tazminatsız işten atmaların önünü açtı. Baldur Süspansiyon’da süren mücadelede, iktidar ilk günden itibaren kimin tarafında olduğunu gösterdi.

Baldur Süspansiyon’da patron gücünü iktidardan alırken, işçiler gücünü sınıf dayanışmasından aldıklarını belirtiyorlar. Devrimci İşçi Partisi’nin de ilk günden itibaren grev alanında işçilerle birlikte mücadele içinde olduğu Baldur Süspansiyon grevi sınıf dayanışmasıyla büyüyor ve bu dayanışma grevci işçilere güç veriyor, grevlerini birlik ve beraberlik içinde sürdürmelerine yardımcı oluyor. Sendika hakları ve insanca çalışma koşulları için grevlerini kararlılıkla sürdüren Baldur işçileri bu mücadeleyi kazanacak, Baldur’a sendika girecek, işçiler insanca çalışma koşullarına ulaşacak, 100 gündür süren bu onurlu mücadele bütün işçi sınıfına örnek olacak, hakları için mücadele eden bütün işçi sınıfına yol gösterecek.

3 Nisan 2021

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2021 tarihli 139. sayısında yayınlanmıştır.