Bakırköy Belediyesi’nde toplu sözleşme kazanımla bitti

Bakırköy Belediyesine bağlı 530 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi kapsamında yürütülen görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca Belediye İş Sendikası grev kararı aldı. 17 Ekim Pazartesi günü grev pankartını asan işçiler büyük bir coşku ve kalabalıkla greve başladılar. Grevin ilk günü polis baskısı altında geçti. Dayanışmaya gelenlere ve belediye işçilerine polis, pankartı asmamaları yönünde baskı yaptı fakat işçiler buna aldırış etmeyip greve devam ettiler.

Grevin 3. gününde Belediye-İş Sendikası 2 No’lu şube ile belediye arasında belirlenen protokolde kısmen anlaşma sağlandı fakat belediye, sendikanın hazırladığı protokole aykırı bir madde ekleyerek 312 tiyatro çalışanını toplu sözleşme kapsamı dışına çıkarmak istedi. İşçiler bu talebi derhal reddettiler ve greve devam ettiler. Belediye de bu madde üzerinde daha fazla ısrarcı olamadı.

Fakat sermaye temsilcileri hiçbir zaman kazanım elde etmeden masadan ayrılmak istemezler. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da kendinden bekleneni yaptı ve yeni bir hamle ile 20 Ekim günü imzalanacak sözleşmeye ek madde koydurdu. Ek madde; işçilere ödenecek ücretler belediye bütçesini aşarsa açığı kapatmak için işçilerinmaaşlarında kesintiye gidilmesini öneriyordu.

İşçiler masaya oturmadan belediyenin fırsatçılığına, greve devam diyerek cevap verdiler. 20 Ekim’de grev yeniden başladı. Bakırköy Belediyesinin greve dayanacak gücü kalmadığından akşam saatlerinde taraflar yeniden masaya oturdu, maddeler üzerinde anlaşmaya varıldı.

Yapılan grev sonrasında anlaşmaya varılan toplu sözleşme maddeleri şöyle:

*  Kadrolu işçilere 155 lira taban olmak üzere birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam ve 25 kuruş kıdem zammı 

*  Tiyatro Müdürlüğünde çalışan işçiler için 90 lira taban, birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam

*  Net 100 lira aile ve çocuk yardımı

*  1 Mayıs’ta 570 TL ikramiye

*  Kurban ve Ramazan Bayramlarında 500’er lira ikramiye

*  15 günlük sendika mutabakat ikramiyesi.

 

Böylece işçiler grev silahını kullanarak bir kez daha mücadelenin kazanım getirdiğini görmüş oldular. Zafer direnen işçinin oldu. Yüzleri gülen, Bakırköy Belediyesi işçileri oldu. 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Kasım 2016 tarihli 85. sayısında yayınlanmıştır.