Asgari ücrete zam oranında herkese ücret artışı!

Asgari ücret 1300 liraya yükselir yükselmez patronlar faturayı yine işçiye kesmek için kolları sıvadı. Birçok sektörde işten çıkarmalar başladı. Fabrikalarda, işyerlerinde baskılar arttı. Patronlar zammın daha büyük bölümünün devlet tarafından üstlenilmesini istiyor. İşin Türkçesi, yükü vergileriyle devlet bütçesini besleyen halkın omuzlamasını talep ediyor. Asgari ücret zammı karşılığında kıdem tazminatının kaldırılması ve esnek çalışmanın uygulanması için bastırıyor. Dikkat! Sermaye, hükümeti de yanına alıp haklarımıza saldırmaya hazırlanıyor! İzin vermeyelim! Haklarımıza sahip çıkalım, hakkımız olanı almak için mücadeleyi yükseltelim!

Zenginliği üreten biz! Açlık ve yoksullukla yaşayan yine biz!

İşçiler ve emekçiler olarak tüm zenginlikleri biz üretiyoruz ama açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm ediliyoruz. Onca tartışmadan sonra 1300 liraya yükseltilen 8 buçuk milyon işçinin asgari ücreti, hâlâ 1380 liralık açlık sınırının altında. Peki, ya asgari ücretin üzerinde alanlar? Patronlarına kâr rekorları kırdıran, çalıştığı şirketleri ihracat şampiyonu yapan, metal, tersane, inşaat, tekstil, petro-kimya, ulaşım ve diğer başka sektörlerde çalışıp da çalıştığı sektörün özellikleri dolayısıyla ya da deneyimi ve kıdemi fazla olduğu için asgari ücretin üstünde ücret alan işçiler, onların durumu daha mı iyi? Tüm işçi sınıfımız açlık sınırını geçtiği durumda bile bu sınırın etrafından çok da ayrılamıyor. Yoksulluk sınırı olan 4512 liranın yanına yaklaşabilense yok!

Mutfakta yangın var!

Üstelik verilen zamlar önce vergiye, sonra da enflasyona yenik düşüyor. Verilen zamlar enflasyon ve doların yükselişiyle erimeye başladı bile. Dolar 3 lirayı geçti. Maliye Bakanı enflasyon yüzde 7,5 olacak diyor. Nasıl inanalım? 2014'te yüzde 4,9 olacak dediler; 8,2 oldu, 2015'te yüzde 5 hedefliyoruz dediler; yüzde 8,8 oldu. Bunlar resmi rakamlar. Pek çok mal ve hizmeti kapsayan bir sepet üzerinden hesaplanıyor. İşçinin mutfağında ise adeta yangın var! Zeytinyağı yüzde 100, ıspanak yüzde 45, et yüzde 25, çay yüzde 18 zamlandı. İşçinin mutfak masrafları açıklanan enflasyon oranının çok üstünde yüzde 23,4 oranında arttı.

Herkese asgari ücrete yapılan zam oranında ücret artışı!

Tüm gün çalışıp didinen, alınteri döken işçileriz! Ne havadan para peşindeyiz ne de sadaka isteriz. İnsan gibi çalışıyoruz, insan gibi yaşamak istiyoruz.Açlık sınırının altında olan asgari ücretin lütuf olduğunu kabul etmiyoruz. Asgari ücret geçimlik ücret seviyesine yükseltilsin! Derhal, gecikmeksizin asgari ücrete yapılan zam oranında tüm işçilere zam yapılsın!

Patronlara çok daha fazlasını kazandırıyoruz. Hakkımızı istiyoruz! Alacağız!