Aliağa'da tam donanımlı hastane için imza kampanyası

Emek dostları ve sosyalistler, İzmir Aliağa'da, içerisinde iş “kaza”ları ve meslek hastalıklarına karşı ünitelerin de olduğu tam donanımlı bir devlet hastanesinin kurulması için imza kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde iki haftadır ilçenin pazarlarında masa açılıyor, işyerlerinde imza toplanıyor. Kampanyaya desteğin artması adına, sendikalar başta olmak üzere tüm demokratik kitle örgütlerinin katılımı için de görüşmeler sürüyor.

Yüz bine yaklaşan nüfusuyla Aliağa, İzmir şehir merkezine 64 kilometre uzaklıkta bir emekçi kenti. 75 yatak kapasiteli mevcut hastane, özellikle de iş "kaza"larına acil müdahalede ve meslek hastalıklarının tedavisinde son derece yetersiz. İş "kaza"larına acil müdahalelerin çoğu, Aliağa’ya en yakın hastane olan 25 kilometre ötedeki hastanede gerçekleştiriliyor. Ağır vakalarda İzmir'in merkezinde yer alan Ege Üniversitesi hastanesinin yolu tutuluyor; bu sebeple ambulanslarda can kayıpları yaşanıyor.

Aliağa, on yıllar önce bir balıkçı kasabasıyken şimdi petrokimya, rafineri, demir-çelik sektörlerindeki ana tesislerin yanı sıra boya, gübre fabrikaları, gaz dolum tesisleri, likit doğal gaz tesislerini barındırıyor. Binlerce işçi Aliağa’da yaşıyor ve çalışıyor. Bu yoğun ve kentin kapasitesini aşan sanayinin gerektirdiği her türlü ekipmandan uzak olan hastane ise neredeyse bir sağlık ocağı niteliğinde.

Emekçilerin iş güvenliğini sağlamak için verilecek mücadele her zaman her yerde görevimiz. Aliağa’daki fabrikalarda ve işyerlerindeki can kayıplarının durdurulması için taleplerimiz derhal yerine getirilmelidir.

Aliağa'ya derhal tam donanımlı hastane yapılsın!

Hastaneye yanık ünitesi, mikro cerrahi servisi açılsın!

Tüm sektörlerde 6331 sayılı yasa hayata geçirilsin, işyerleri denetlensin!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mart 2018 tarihli 102. sayısında yayınlanmıştır.