Aliağa Belediyesinde işçi kıyımı bitmiyor

Aliağa Belediyesinde işçi kıyımı bitmiyor

İzmir’in Aliağa Belediyesinde 31 Mart yerel seçimlerinden sonra başlayan işçi kıyımı devam ediyor. Daha önce işten çıkarılan işçilerin başlattığı çadır direnişinin 101. gününde 60 işçi daha işten çıkarıldı. Son işten çıkarmalarla beraber işten çıkarılan işçilerin sayısı 247’ye ulaştı.

Yerel seçimler sonrasında yeniden Aliağa Belediye Başkanı seçilen MHP’li Serdar Acar, önce Aliağa Belediyesi işçilerini görev tanımlarının dışında olan temizlik, park bahçe, bayındırlık gibi yerlere hiçbir işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almaksızın sürgün etti. Sürgünlerin ardından işten çıkarmalar başladı. Serdar Acar, 4 aylık belediye başkanlığı döneminde Genel-İş Sendikası’na üye 247 işçiyi aralıklarla işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin tazminatları ve çalıştıkları son ayların maaşları da ödenmedi. Direnişi bölmek isteyen Aliağa Belediye Başkanı Serdar Acar bazı işçilere yasal haklarından vazgeçmeleri halinde tazminatlarının ödeneceğini söylese de direnişi kıramadı. İşten çıkarılan işçiler 110 gün önce Aliağa Demokrasi Meydanı'nda başladıkları çadır direnişine hâlâ devam ediyor.

İşlerine geri dönmek ve kazanılmış haklarını almak için mücadele eden işçiler birçok eyleme imza attı. Bu süreç içinde kitlesel eylemler, basın açıklamaları, bildiri çalışmalarının yanı sıra Çanakkale yolu üzerinde yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalıştılar. İzmir’in başka belediyelerinde çalışan işçiler de Aliağa işçilerine destek olmak için imza kampanyası başlattı. Buca, Konak, Bornova ve Karşıyaka ilçelerinde binlerce imza toplandı.

Aliağa Belediyesinde hız kesmeden devam eden işten çıkarma saldırısı bir taraftan 31 Mart yerel seçimlerinin intikamını alıyor, diğer taraftan ise Genel-İş Sendikası’nın Aliağa Belediyesinde bulunan örgütlülüğünü sona erdirmek istiyor. İşten çıkarılan işçilerin mücadeleleri ise sınıf kardeşlerinin desteği ve dayanışma ile büyüyerek devam ediyor.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2019 tarihli 120. sayısında yayınlanmıştır.