3. Havalimanı işçilerinin davasına çağrı

3. havalimanı işçileri

3. Havalimanı inşaatında çalışan binlerce işçi, iş cinayetlerinin önlenmesi, insanca çalışma koşullarının sağlanması ve ödenmeyen ücretlerini almak talepleriyle Eylül ayında iş bırakmış, eylem yapmışlardı. Eylemler nedeniyle işçilerin bir kısmı gözaltına alınmış, ardından 31 işçi tutuklanmıştı. Tutuklu ve tutuksuz yargılanan 62 işçinin davası, 5 Aralık Çarşamba günü Gaziosmanpaşa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İşçilere, “görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. maddede belirtilen aletlerle katılma” suçlamaları yöneltiliyor. Oysa asıl suçlu olan en temel hakları için eylem yapan işçilere saldıranlar, işçileri insanlık dışı koşullarda çalışmaya zorlayan patronlardır.

Ülkenin tüm imkânları şirketlerin hizmetine sunulmuşken, bunun karşısında en ufak hak arama girişimi siyasi iktidar tarafından kriminalize edilirken; işçi sınıfının tek dayanacağı güç kendi gücüdür, birliğidir. Bu nedenle 3. Havalimanı işçilerinin davası tüm Türkiye işçi sınıfının davasıdır. Tüm sınıf dostlarını inşaat işçilerinin yanında olmaya, davayı sahiplenmeye çağırıyoruz.