Zentiva’da İşgal Ve Kazanım

Türkiyede işçi mücadelesi yükseliyor. Greif işgalinden sonra Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki Zentiva ilaç fabrikasında patron 50 sendikalı işçiyi işten çıkarmak isteyip sendika örgütlülüğünü kırmaya çalışmasına karşı toplamda 423 işçi fabrikalarını terk etmeyip 6 gün boyunca yemekhanede yatıp kalktı.

1992'de çalışmaya başlayan işçiler daha fazla maaş aldıkları için patron o tarihte giren işçileri çıkarmak istemiştir. Lakin 24 yıldır orada çalışan işçiler ''burası bizim evimizdir, kazanımlarımızı yedirmeyeceğiz'' diyerek vardiyalı bir şekilde eylemlerini sürdürdüler.

6 gün boyunca işten çıkarma tehditlerine devam eden ve yabancı sermayeye bağlı olan fabrika patronu Haziran sonunda ve Temmuz başında tekrardan işçi çıkaracağını söylemiştir. Yaşanacak bir ekonomik krizin bedelini ilk ödeyecek olanın işçiler olacağı gün be gün ortaya çıkmakta ve bu saldırılara karşı da ne yapılacağı Greif ve Zentiva fabrikalarının işçileri tarafından ortaya konulmuş durumda.

İşçilerin 6 günlük mücadelesi başarıya ulaştı. İşten atılan işçiler geri alındı ve bir kısmı da kendi istekleri kıdem tazminatlarının ödenmesinin garanti altına alınmasıyla birlikte işten ayrıldılar.