Yunan sosyalistlerinden Serapool ve Tuzla tersane işçilerine ziyaret

HDP’nin çağrısı üzerine 1 Kasım seçimlerini izlemek amacıyla Türkiye’ye gelen ve aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin kardeş örgütü EEK’in (Devrimci İşçi Partisi) yanı sıra NAR (Yeni Sol Akım) ve LAE (Halk Birliği) temsilcilerinin de yer aldığı delegasyon, 30 Ekim Cuma günü, direnişteki Serapool işçilerini ve ardından da Tuzla tersanelerinde çalışan işçileri ziyaret etti.

Öğleden sonra Serapool fabrikasına gelen ve aralarında bir avukat ve bir gazeteci, Atina’dan belediye meclis üyesi, Türkiye’deki KESK’in muadili Yunanistan’daki ADEDY konfederasyonundan bir yönetici ve bir de belediye işçileri sendikası yöneticisinin de bulunan delegasyon, öncelikle Serapool işçilerinden mücadeleleri hakkında bilgi aldı. Ardından delegasyon, Yunanistan’dan deneyimlerini paylaştılar, enternasyonal dayanışmanın önemini vurguladılar ve direnişçi işçilere desteklerini ilettiler.

Serapool fabrikasından sonra Devrimci İşçi Partisi Tuzla bürosuna geçen Yunan delegasyonuyla bir etkinlik yapıldı. Tuzla tersanelerinden işçilerin de katıldığı etkinlik, parti başkanı Sungur Savran’ın konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasından sonra söyleşi kısmına geçildi. Bu kısımda, tersane işçileri Yunan yoldaşlara, madencilikle birlikte en zorlu iş kollarından olan tersane iş kolundaki deneyimleri aktardılar. Yunan delegasyonu, Türkiye’deki durum ve işçi sınıfı mücadelesine dair düşünce ve izlenimlerini paylaştılar.