Yunan polisi Türk devletini korumak için seferber!

 

 

Bu sitenin okuyucularının gayet iyi bildiği gibi, 6 Şubat Perşembe günü Antalya’da yoldaşımız Mustafa Cihan Yılmaz’ın da aralarında olduğu Gezi isyanı sanıklarına açılmış davanın ilk duruşması yapıldı. O gün bir dizi ülkede Türkiye’nin büyükelçilik veya konsolosluklarının önünde Cihan ve diğer sanıklarla dayanışma eylemleri yapıldı, Türk devleti Gezi isyanının katılımcılarına uyguladığı baskılar dolayısıyla kınandı. Buenos Aires’te Partido Obrero’nun iki milletvekilinin de katıldığı protestonun yanı sıra, İtalya’da Roma ve Floransa’da, Yunanistan’da Atina, Selanik, Volos ve Patras kentlerinde de bu amaçla gösteriler yapıldı. Rusya’da ise ülkenin ikinci büyük kenti San Petersburg’da (eskiden Leningrad) 6 Mayıs 2012’de düzenlenen büyük protesto gösterisinin yöneticilerine karşı açılmış olan “Bolotnaya davası” için yapılan eylem vesilesiyle, Rus göstericiler, Cihan ve arkadaşları için dayanışma ifade ettiler.

Bütün bunlar işçi sınıfının uluslararası dayanışmasının “dost ülke”/”düşman ülke” (Türkiye ile Yunanistan, Türkiye ile Rusya) falan tanımadığını, bütün ülkelerin işçilerinin kardeş olduğunu ortaya koyuyor. Ama sadece işçiler ve sosyalistler kardeş değil. Kendi aralarında sürekli kavga eden, sabah akşam uçaklarına “it dalaşı” yaptıran burjuva devletleri de kardeş! Bunu kardeş partimiz EEK’in Atina’daki dayanışma eylemi sırasında ortaya çıkan tablo çok açık biçimde gösterdi.

EEK’li yoldaşlarımız çok ağır bir yağmur altında Atina’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne ulaştıklarında dev bir çevik kuvvetin yolu bütünüyle kapatmış olduğunu hayretle gördüler. Ülkelerin birbirlerinin elçiliklerini şiddet uygulamalarına vb. korumaları elbette teamüldendir. Ama sanıklarının tutuklu yargılandığı bir davanın protestosu için gelen bir partinin militanlarını polisin sokağı otobüslerle bütünüyle kapatarak karşılaması olağan bir görüntü değildir. Yunan polisi mi EEK’ten korkuyor, Türkiye devleti mi Gezi eylemcilerinden, “çapulcular”dan, kararı siz verin! Ama burjuvazinin de işçi sınıfına ve sosyalistlere karşı kardeş olduğuna kuşku yok!