YHK kararına rağmen İzmir'de grev başladı!

26 Temmuz Cuma günü, grev İZENERJİ işçilerinin yoğun katılımıyla saat 10.00' da İzmir Büyükşehir Belediye'si önünde başladı. Yüzlerce işçinin bulunuğu ve işçi ailelerinin de katıldığı grev coşkuyla başladı. 

 
26 Temmuz (Bugün) tarihinde greve çıkacak İZELMAN işçilerinin TİS talepleri, YHK ( Yüksek Hakem Kurulu) kararı tarafından boşa çıkarıldı.  Bir ay önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından YHK' ye gönderilen TİS, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Yüksek Hakem Kurulu'na gönderilmişti. Daha önce belediye ile sendika arasında yapılan TİS görüşmeleri anlaşmaya varılamadı.
Aziz Kocaoğlu, yüzde 40 eksik maaş alan işçilere yüzde 12, yüzde 20 eksik maaş alan işçilere yüzde 10 ve tam maaş alan işçilere ise yüzde 8 zam vermeyi reva gördü. Bu süreçten sonra, DİSK ile CHP' li Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu arasında müzakere başladı. 12 Haziran' da grev kararını belediye kapısı önüne asan işçiler, 25 temmuz Perşembe akşamı, YHK' nin yıldırım kararı sonucunda TİS müzakeresi oranlarına 0.5 ek zam verilerek kararı sonuçlandırılıp, işçilerinde grev kararı sabote edilmiş oldu. Bu karar greve gitme kararı alan iki belediye şirketinden İZELMAN işçilerini kapsıyor. Aynı tarihlerde grev kararı asan İZENERJİ işçilerinin grev kararında bir değişme söz konusu değil.
 
YHK kararından sonra DİSK Genel Başkanının da bulunduğu sendika yöneticileri İzmir Genel-İş binasında acil toplantı kararı aldı. Bu kararı öğrenen İZELMAN'da çalışan işçiler Perşembe akşamı Genel- İş önüne gelerek Kani Beko' nun aşağı inip durumu açıklamasını talep ettiler. Öfkesi her dakika daha da artan işçilerin sendika önünde bekleyişi karşısında Kani Beko ise kendini sendika binasına kapatıp, daha da ileri giderek polisten destek isteyerek işçileri bastırmayı amaçladı. Sendika önüne gelen işçiler ise Kani Beko' ya açıklama yapması için zaman tanıdı. Kısa bir süre sonra Kani Beko işçilerin karşısına gelip açıklama yapmak zorunda kaldı. İşçiler, Beko' nun konuşmasını defalarca haklı tepkileriyle kesip, grev yapmak için zorladılar. Kani Beko ve sendika yöneticileri ise grev kararını sözlü de olsa almak zorunda kaldı. 26 Temmuz sabahı saat 03.00' da , işçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne gelip grev kararını astılar.
 
26 Temmuz Cuma günü, grev İZENERJİ işçilerinin yoğun katılımıyla saat 10.00' da İzmir Büyükşehir Belediye'si önünde başladı. Yüzlerce işçinin bulunuğu ve işçi ailelerinin de katıldığı grev coşkuyla başladı. Önceki gün Halkapınar, Çiğli, Bostanlı, Karşıyaka, Bornova, Çankaya ve Konak otobüs duraklarında İzelman işçilerine BES (Belediye Emekçisinin Sesi) bültenini dağıtan, işçilerin dinlenme saatlerinde işçilerle sohbetlerde bulunan ve Gerçek Gazetesi satan DİP militanları; gece geç saatlerde grev kararını asan işçilerin yanında olduğu kadar, bu sabahki grevde de BES bültenini dağıtıp işçilere destek oldu. 
 
YHK kararları, işçileri grev yapma kararını engelleyemez!   
Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız!
İZELMAN ve İZENERJİ işçisi kazanacak!