Yemekhane işçileri bildiriyor: İTÜ yemekhanesi dikiş tutmuyor!

yemekhane

İstanbul Teknik Üniversitesi yemekhane işçileri uzun zamandır okul yönetiminin baskılarından ve hak gasplarından şikayetçi. Geçmiş dönemde kazanılmış haklarının gasp edilmesine karşı uzun soluklu bir mücadele veren işçilerin karşısına okul yönetimi şimdi başka sorunlar çıkartıyor. Artan baskı, zorlaşan çalışma koşulları, yaşanan sağlık sorunlarına karşı İTÜ yemekhane işçilerinin gazetemize seslerini duyurmak için yazdıkları mektubu okuyucularımızla buluşturuyoruz.

Yemekhane işçileri bildiriyor: İTÜ yemekhanesi dikiş tutmuyor!

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birisi olarak gösterilen İTÜ’de, biz yemekhane işçilerinin çilesi bitmek bilmiyor. Öyle ki okulun kontenjanları her sene artarken, yemekhanede çalışan işçilerin sayısı giderek azalıyor. Bu durum bir yandan omuzlarımıza fazladan yük binmesine, içeride stresin artmasına ve çalışma koşullarının zorlaşmasına sebep oluyor. Öbür taraftan on binlerce insana yemek veren bir yemekhanede böylesi çalışma koşulları ve işçi sayısının yetersizliği, hijyeni de tehdit ederek sağlık problemlerine zemin yaratıyor.

Dün taşeronun yaptığını bugün üniversite yönetimi yapıyor!

İTÜ işçisi olarak yıllarca taşeron çalışmadan, özel şirketlerden çok çektik. Ancak hiçbir zaman haklarımızı savunmaktan da geri durmadık. Okul yönetiminin bütün engelleme çalışmalarına rağmen sendikalı olduk, haklarımızın peşinden koştuk. Okul yönetimi bu süreçte her zaman suçu taşeron şirketlere attı. Bir yandan taşeron patronlarının sırtını sıvazlarken öbür taraftan yüzümüze güldüler. Ama devir değişti, takke düştü kel göründü! Kadroya geçtikten sonra İTÜ’nün işçi düşmanlığı kendisini açık açık gösterdi. Kadro düzenlemesinden sonra emekliliği geldiği için işten çıkartılan işçilerin yerine yeterli istihdam sağlanmadı.  Üniversite kontenjanları arttı ancak işçiler azaldı, üzerimize yüklenen iş yükü neredeyse iki katına çıktı. Artan iş yükü karşısında yemekhaneden sorumlu olan İTÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire başkanlığı, çözümü bizi daha fazla çalıştırmakta, görevimiz olmayan işleri bize yaptırmakta arıyor. İTÜ yönetimi sağlık raporlarını dahi ciddiye almadan izinlerimizi kısıyor, görevi yemekhanede çıkan ürünleri denetlemek olan gıda mühendis ve teknikerleri kendi işlerini yapmıyorlar, başımızda amirlik yapıyorlar! Bu süreçte Maçka yemekhanesinde çalışan bir temizlik işçisi arkadaşımız Muzaffer Özdemir kansere yakalanıp hayatını kaybetti! Muzaffer arkadaşımızın neden kanser olduğu belli değil. Yıllardır burada çalışan arkadaşımızın çalışma ortamı kimse tarafından araştırılmıyor, kanserin çalışma koşullarından kaynaklanabileceğini kimse düşünmüyor. Aynı yemekhanede çalışan ve kanser teşhisi konmuş, tedavisi süren başka bir arkadaşımız hala aynı bölgede aynı koşullarda çalışmaya devam ediyor. Ancak kimse çalışma ortamını denetlemiyor. Yönetim de ilgili sorumlulular da işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini yok sayarak çalışmamızı bekliyorlar. Bu durum İTÜ işçisinin canına tak etmiş durumda. İTÜ yönetimi bu tutumu ile hem yemekhaneyi bize zindan ediyor, hem de yemekhanede olası sağlık sorunlarının baş göstermesine vesile oluyor!

Tek çözüm tam istihdam!

Giderek büyüyen sorunlar, İTÜ’yü bir yemekhane skandalının eşiğine getiriyor. İTÜ yönetimi yeni eğitim yılının başlamasına günler kala yemekhane sorununa çözüm bulmak zorunda! Hem çalışma ortamını iyileştirmek, hem de yemekhanenin nitelikli işlemesini sağlamak için gerekli işçi alımını yapmak zorunda! Biz yıllardır İTÜ’ye hizmet ediyor, her yıl binlerce öğrencinin ve İTÜ çalışanının temiz ve sağlıklı yemeklere ulaşması için çalışıyoruz. Ama artık çalışma koşulları canımıza tak etmiş durumda! Sadece bizim değil, İTÜ’nün farklı bölgelerinde farklı işler yapan bütün işçi arkadaşlarımızın da ciddi sorunları olduğunu biliyoruz. İTÜ’de çalışan bütün işçi arkadaşlarımızı birlik beraberlik içerisinde haklarımızı korumaya, İTÜ yönetimini de haklarımıza saldırmayı bırakmaya, taleplerimize kulak verip gerekeni yapmaya, yemekhanenin herkes için sağlıklı bir üretim alanı olması için daha fazla işçi istihdam etmeye davet ediyoruz!

 

İTÜ’den temizlik işçileri