Valfsel'de taciz nöbeti

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Valfsel Armatür fabrikasında uzun süredir sekreter olarak çalışan Zühal Güneş, fabrika genel müdürü tarafından tacize uğradığını belirterek 29 Mart günü fabrika önünde direnişe başladı. Direnişin ilk gününde Manisalı emekçi kadınlar Zühal Güneş'i yalnız bırakmadı.

Zühal Güneş direnişinin başında yaptığı açıklamada taciz sürecini anlattı. Tacizin başladığı ilk anda fabrikanın bağlı olduğu Elginkan Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Gaye Akçen'e durumu anlattığını, ancak kendisi de "kadın" olduğu hâlde Akçen'in "Bana söylediklerini kimseye anlatma, rezil olursun. Doğru olsa bile bir sekreter için genel müdürüme bir şey yapmam." dediğini belirtti. Fabrika patronunun da diğer yönetim kurulu üyelerinin de bir tacizciyi koruduğunu söyleyen Güneş, tacizci cezalandırılana kadar direneceğini belirtti. Zühal Güneş'in ardından tacize şahit olan ve bu nedenle işten atılan kalite kontrol müdürü Onur Menteşe söz aldı. Menteşe de Zühal Güneş'in haklı olduğunu ve bu haklı davasında Güneş'in yanında olacağını söyledi.

Eylem sırasında kadınlar sık sık "Valfsel'de taciz var susmayacağız!", "Yaşasın kadın dayanışması!", "Kadınlar burada tacizci nerede!" vb. sloganları attı. 

Zühal Güneş'in tacize karşı fabrika önünde başlattığı nöbet her gün 15.30 - 16.00 arasında devam edecek.