Üniversitelerde soruşturma ve ceza saldırısı son sürat devam ediyor!

Türkiye’nin tüm üniversitelerinde olduğu gibi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de okul yönetimi öğrencilere, asistanlara ve üniversite çalışanlarına soruşturma terörü uygulama devam ediyor. 

Son olarak Eylül ayında, okul yönetimi afiş asmaya çalışan solcu öğrencilere güvenlik görevlilerini saldırtıp afiş asmalarına engel olmak istemiş ve içerisinde Devrimci İşçi Partililerin de olduğu 7 öğrenciye soruşturma açmıştı. Soruşturma sonuca kavuştu ve 4 öğrenciye birer dönem uzaklaştırma verilirken, 3 öğrenciye de uyarı cezası verildi.

Bu cezalarla birlikte İTÜ rektörü Mehmet Karaca’nın sicili de bir hayli kabardı! Mehmet Karaca göreve geldiğinden bu yana 218 adet disiplin soruşturması açıldı. Bu soruşturmalar sonucu bir öğrenciye 2 yarıyıl uzaklaştırma, 5 kişiye bir yarıyıl uzaklaştırma, bir kişiye bir ay uzaklaştırma, 4 kişiye bir hafta uzaklaştırma cezası verildi. Geri kalan 207 soruşturmanın sonucunun 122’si uyarı ve kınama cezası ile sonuçlandı.

Cezalar bizleri yıldıramaz, mücadeleye devam!

Türkiye’deki üniversitelerin kapıları ardına kadar sermayeye açılmışken, üniversitelerde gerici ve faşist çeteler cirit atıyorken, polisler üniversitelere girip solcu öğrencileri darp edip gözaltına alırken soruşturma yiyen, ceza alan yine öğrenciler oluyor. Asistanlar 50d işkencesi altında akademik çalışmalar yapmaya çalışıyorken, burslu öğrenci muamelesi görüp profesörlerin ayak işlerini yapmaya zorlanırken, seslerini çıkarıp haksızlıklara karşı geldiklerinde üniversite yönetimleri karşılarına dikiliyor ve onlara ceza yağdırıyorlar. Üniversite çalışanları taşeron terörü altında güvencesizliğe itilirken, haklarını arayan işçilerin karşısında üniversite yönetimleri aynı şekilde dikiliyor ve seslerini kısmak için onlara türlü zorlamalar yapıp, mobbing uyguluyorlar.

Biz Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak üniversiteleri sermayeye peşkeş çekenlerin, faşist ve gerici çetelerin, üniversitelere girmeye çalışan polisin her daim karşısındayız ve karşısında olacağız. Soruşturma ve ceza terörünün karşısında asistanlar ve üniversite çalışanlarıyla birlikte mücadele devam edeceğiz!