Uludağ Üniversitesi’nde stand açan öğrencilere kınama cezası verildi

Geçtiğimiz aylarda Uludağ Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde son derece düşük oy almasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Yusuf Ulcay koltuğuna oturur oturmaz görevine, yaz aylarında okulun görece boş olmasını fırsat bilerek geçmiş dönemden kalan soruşturmaları sonuçlandırmakla başladı.

22 Ekim 2014 tarihinde Mediko önünde stant açmak isteyen öğrencilere Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) saldırmış, bazı öğrenciler yaralanmıştı. Bunun üzerine soruşturma açılan 30 kişiye, rektörlük tarafından kınama cezası verildi. Şüphesiz ki ÖGB’nin öğrencilere saldırmasının da, konu ile ilgili soruşturma açılmasının da sorumlusu bir önceki rektör Kamil Dilek’tir. Öğrencilerin düşüncelerini özgürce ifade etmesi söz konusu olunca Yusuf Ulcay sadece Kamil Dilek’in başlattığı işi tamamlıyor. Öğrenci düşmanlığı mı? İkisi de aktif! Üniversite kapılarının sermayeye git gide açılması mı? İkisi de üstlerine düşeni yapıyor ve yapacak! Çünkü ikisi de YÖK’ün zihniyetini temsil ediyor, Yusuf Ulcay AKP’ye yakınlık konusunda bir adım önde olsa da!

YÖK’ün rektörleri ve rektör eskileri, işçi emekçi çocuklarını yerlerde sürüklemekten, okuldan uzaklaştırmaktan, geleceklerini karartmaktan geri durmuyorlar. Özgür bilime sermaye çelmesini takan, eğitimi piyasalaştıran, emekçi çocuklarını kimi zaman katlamalı harçlarla soymaya yeltenen üniversite anlayışına karşı mücadele eden öğrencilere ve akademisyenlere verilen bu cezalara karşı sesimizi her zaman yükselteceğiz.