Uludağ Üniversitesi’nde ÖGB saldırısı

Uludağ Üniversitesi'nde 2014 öğretim yılı başladığından bu yana stant açılmasını engellemeye çalışan üniversite yönetimi öğrencilere yönelik yaptığı baskıları arttırmaya devam ediyor.

22 Ekim çarşamba günü TGB'li öğrenciler, arkalarına faşist öğrencilerin desteğini de alarak, Öğrenci Kolektifi, EHP ve Genç-Sen'li öğrencilere sözlü taciz sonrasında saldırı da bulundu. Bu gerginliği fırsat bilen ÖGB, öğrencilerin masalarını kapatması yönünde baskı yaptı. Masa açmanın meşru hakları olduğunu savunan öğrenciler masalarını kapatmadılar. Gerginlik arttıkça müdahalenin sertliği de arttı ve son olarak öğrencilerin afişleri yakıldı.

Bu olayların akabinde masa açma haklarına müdahale edilen devrimci öğrenciler, ''Yaşasın devrimci dayanışma'' yazılı ortak bir pankart hazırlayarak kendi masalarını açma kararı aldılar. Ancak üniversite yönetimi mediko-sosyal binasına ''bugün stantlar açılmayacak'' şeklinde yazı astı. Stantlarını açmak isteklerini dile getirmek isteyen devrimci öğrenciler karşılarında ÖGB barikatını buldu. Öğrencilere hiç bir gerekçe göstermeksiniz ''rektörlük kararı budur, geçemezsiniz'' diyen ÖGB'ler, öğrencilere sert müdahalede bulundu. Öğrencileri merdivenden iterek darp ettiler. ÖGB barikatı yetmezmiş gibi arkasına bir de çevik kuvvet barikatı kuruldu. Bunun üzerine pes etmeyen öğrenciler oturma eylemine geçtiler. Takip eden günlerde de masa açma haklarını geri alana dek üniversitede bulunacaklarını söyleyen öğrenciler, sloganlarla eylemi sonlandırdılar.

Öğrencilerin masa açmasından ve bildiri dağıtmasından bu denli korkan üniversite yönetimi şunu bilmelidir ki mücadelemiz meşrudur ve bunu sonuna kadar savunacağız!

Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek!

Yaşasın devrimci mücadelemiz!

Yaşasın devrimci dayanışma!