Tuzla'daki Çan Ortak Girişimi fabrikası işçilerinin direnişi 24. gününde

Petrol-iş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Çan Ortak Girişimi fabrikası işçileri,  sendikalı olarak işlerine geri dönebilmek için yirmi dört gündür mücadele ediyorlar.

Bugün (15 Haziran) fabrika önünde kurdukları direniş çadırında ziyaret ettğimiz işçiler, direnişe başladıkları günden bu yana, fabrikada iş güvenliği ve iş sağlığı önlemlerinin artırıldığını belirttiler. Patronun ve insan kaynakları müdürünün içeride sendikal örgütlenmeyi sürdüren arkadaşlarına yönelik baskılarının devam ettiğini aktaran işçiler, bazı arkadaşlarının istifaya zorlandığını da söylediler.

Aynı fabrikada daha önce boya imalatı yapıldığını ve şu an  yapılan kimyasal ve biyolojik silahlara karşı dayanıklı askeri teçhizat üretimine uygun hale getirilmediğini vurgulayan işçiler, bu durumun işçilerin sağlığı için çok tehlikeli olduğunu söylediler.

Direnişçi işçiler, bu sabah (15 Haziran) işe iade davası açmak için sendika avukatlarına vekaletlerini verdiklerini ve sendikalı olarak işlerine geri dönene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler.