Tuzla Star tersanesinde vinç devrildi: İşçiler katliamın eşiğinden döndü

Tuzla Star tersanesinde saat 11:50 sularında bir vinç devrildi ve büyük bir katliamın eşiğinden dönüldü. Tersane işçilerinin verdiği bilgiye göre bir işçinin ayağının kırıldığı olay esnasında işçiler öğlen paydosu yaklaştığı için havuzu büyük ölçüde boşaltmışlardı. Tersane işçileri, eğer vinç bir iki saat önce ya da sonra devrilseydi yüzlerce işçinin hayatını kaybedebileceğini söylediler.

Olayın ardından tersane önüne sevk edilen ambulans ve itfaiye araçları bölgede çalışan işçilerde tedirginlik yarattı. Şu ana kadar bir işçinin yaralanması haricinde ölü ve yaralı bilgisi yok. Olaydan sonra tersane paydos etti ve işçiler evlerine gitmeye başladı.

Tuzla tersaneleri yıllardır iş cinayetleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Taşeron sistemi sürdükçe ve sendikasızlık devam ettikçe, bu tersanelerde kan dökülmeye devam edecek. İşçiler de patronlar da bunun farkında. Ancak tersane patronları kanlı paradan vazgeçmiyorlar. Taşeron sistemini sürdürüyor ve işçilerin her türlü örgütlenme girişimini işten atmalarla karşılamaya devam ediyorlar. 

Aşağıdaki linklerden tersane işçilerinden gelen videoları izleyebilirsiniz.