Tuzla Otocam’da patron ve sarı sendika ortaklığıyla işçi kıyımı

Tuzla'da Şişecam'a bağlı Trakya Otocam fabrikasında İnsan Kaynakları gece yarısı işçileri arayarak işten çıkartıldıklarını bildirdi ve sabah işçileri fabrikaya sokmadı. Fabrikada, Çimse-İş Sendikası yönetimin de desteğiyle fabrikada çoğunluğu (Saray’daki fabrikayla birlikte) sağlamış, ardından gelişen toplu sözleşme görüşmelerinden ihanet çıkmıştı. Sefalet zammına tepki gösteren cam işçileri sendika-patron işbirliğine büyük tepki gösterdi.

Tamamına yakını taşeron olan cam işçilerinin süreci şu şekilde gelişti: Geçen hafta Cuma günü sendika işyeri temsilcisi, masada, beklenen zam oranının yüzde 30 olduğunu, asgari ücret seviyesindeki ücretlere yüzde 15’lik zammı işçilerin kabul etmeyeceğini söyledi. Temsilci, “bu zamla beni fabrikada yaşatmazlar” diyerek görüşme odasından ayrıldı. Temsilcinin ayrılmasından sonra sendika bürokratları ile yönetim ihanet sözleşmesini imzaladılar.

Gelişen tepkiler üzerine Çimse-İş şube başkanı fabrikada bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Sözleşmede geçen komik havlu maddesini anlatmaya çalışan sendika başkanına karşı işçiler büyük tepki gösterdi. İşçiler, sarı sendika başkanı ve yanındakileri fabrikadan kovdular. Forklift yolu üzerinde arkasına bile bakmadan kaçan sendika bürokratları ile Otocam yönetimi fabrika önüne çevik kuvveti çağırdı.

Bu hafta içinde Otocam işçileri, vardiya giriş ve çıkışlarında, yemekhanede düdük çalarak ve ses çıkartarak ihanet sözleşmesine sessiz kalmayacaklarını gösterdiler. Fabrikada baskıların artması üzerine işçiler Cuma günü sabah vardiyasında 1 saatlik iş bırakma eylemiyle kararlı olduklarını bir kere daha gösterdiler. Aynı vardiyadan çıkan işçiler fabrika önünden ayrılmayarak ‘‘susma sustukça sıra sana gelecek, direne direne kazanacağız’’ sloganlarıyla bekleyişlerini sabaha kadar sürdürdüler.

Buna karşılık patron sabah saatlerinde 40’a yakın işçiyi işten attı. Fabrika içinde ise yönetim, mücadeleyi kırmak için her bandın başına birer amir görevlendirerek baskıyı arttırdı. Aynı saatlerde bir işçi patron tarafından uygulanan baskı ve strese dayanamayarak bayıldı ve hastaneye kaldırıldı. İşçinin ambulansla hastaneye kaldırıldığı esnada güvenlik ve polisin işçilerin üzerine yürümesi ve arbede çıkartması ise infiale neden oldu. Öğlen saatlerinde Şişecam’a hizmet veren başka bir şirkette çalışan ve işçilere destek veren bir şöför, işçilere kahve ikram etti diye fabrika bölge müdürü tarafından işten attırıldı.

İşçilerin üç talebi var. 1. Sözleşmede işçilerin kabul etmediği maddeleri ek protokolle düzeltmek. 2. Seçilen temsilcilerin muhatap kabul edilmesi. 3. İşten atılanların geri alınması ve sendikal faaliyetin engellenmemesi. Bu taleplerden özellikle 2. ve. 3. maddelerin işçilerin hali hazırda anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından güvence altına alınmış olan sendikal örgütlenme özgürlüğüne dair. Ancak bu özgürlükler devleti arkasına almış patron tarafından sürekli olarak çiğneniyor.

Atılan işçiler fabrikanın önünde direnmeye kararlılar. Pazartesi gününden itibaren fabrika önüne direniş çadırı kuracaklarını duyuran işçiler, üç talep yerine getirilene kadar mücadeleye devam diyorlar.

Otocam işçileri yalnız değildir!

Direne direne kazanacağız!

Sarı sendika-patron işbirliğine geçit vermeyeceğiz!