Tuzla Gemi'de mahkeme

İstanbul Tuzla Gemi A.Ş' de 15 Mart 2014'te hayatını kaybeden Tamer Şeyhun için açılan davaya yönelik keşif gerçekleştirildi. Mahkemede arkadaşları lehine tanıklık ettikleri için işten atılan Eyüp Ayan ve Veysel Sargut ile avukatları Tamer Doğan keşifte yer aldı.

Bilirkişiler ve hakimden oluşan heyetin gerçekleştirdiği keşfe cinayet esnasında olay yerinde bulunmayan saha görevlisi katılırken, cinayete tanıklık eden Veysel Sargut’un keşfe katılması engellenmek istendi. Avukat Tamer Doğan'ın ısrar ve itirazları doğrultusunda keşfe katılması kabul edildi.

Keşif gerçekleşirken Limter-İş sendikası Tamer Şeyhun için adalet istiyoruz pankartı açtı ve keşfin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Limter-İş adına Kanber Saygılı konuşmasında Tuzla Gemi'de daha önce 10 işçinin daha iş cinayetlerine kurban gittiğini, Tamer Şeyhun'un 11. kurban olduğunu belirterek Tuzla tersanesinde bugüne kadar 200 işçinin hayatını kaybettiğini ve sorumluların cezalandırılmadığını belirtti.

Keşif sonrası dava avukatı Tamer Doğan keşfe kısaca değinerek, patronların sensörleri değiştirip eski sensörleri atarak delil kararttığını ve yine patronların bu olayı kader ve fıtratla açıklamaya çalışıp kendi suçlarını örtmek için ellerinden geleni yapmış olduklarını söyledi.

Keşif sonucunda pek çok şey aydınlandı ve işçiler 19. günde mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceklerinin sinyalini verdi.