Türkiye’nin İsrail ile işbirliğine, Filistin gazının çalınmasına HAYIR!

BDS Türkiye (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi) Filistinlilere ait doğalgaz kaynaklarının İsrail tarafından çalınmasına ve bu doğalgazın Türkiye ile işbirliği içinde Avrupa’ya satılmasına karşı ülke çapında bir çağrı yaptı. Çağrı 26 Mart Pazar günü İstanbul’da “Gayri meşru İsrail’den doğalgaz satın alınmasına, Filistinlilere ait doğal kaynakların çalınmasına aracı olmaya hayır!” sloganıyla düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu.

Basın toplantısında açıklamayı BDS Türkiye adına Kutlu Dane okudu. BDS, bu açıklama ile herkesi Türkiye’nin İsrail’in hırsızlığına ortak edileceği ve başta Filistin olmak üzere Ortadoğu halklarına daha fazla askeri saldırganlık, işgal ve savaş vadeden İsrail’in cephaneliğini dolduracak bir onursuz anlaşmaya ve işbirliğine dur demeye çağırdı.

İsrail’in bu anlaşma ile elde edeceği zenginliğin, bulunduğu coğrafyada daha büyük istikrarsızlıklara neden olacağı aktarılan toplantıda işgalci oluşumun zenginleşmesinden en büyük zararı Filistinlilerin göreceği vurgulandı. Türkiye’nin İsrail’le doğalgaz projelerinde işbirliğine gitmesinin, Filistin halkına yönelik çok boyutlu bir saldırıya ortak olması anlamına geldiği ifade edilerek enerji alanındaki Türkiye-İsrail işbirliği girişimlerinin teşhir ve boykot edilmesi gerektiği söylendi.

Basın toplantısı “Filistin halkının özgürlük mücadelesi ile dayanışmak, İsrail saldırganlığına ortak olmamak ve işgalci İsrail’in cephaneliğine silah taşımamak için bu gayri meşru devletle bütün ikili ilişkiler kesilmelidir. İsrail’e boykot, Filistin’e özgürlük!” sözleri ile sona erdi.