Türkiye'den İsrail'e Umre Kıyağı!

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan bir açıklama ile, 2015 yılı Hac ve Umre programına Kudüs bağlantılı umre ziyaretleri eklendi. (Açıklamanın linki: http://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/umre-ibadeti-kudus’ten-baslayacak…/26583.)  Bilindiği üzere umre, Müslümanların Hac dönemi dışındaki zamanlarda Mekke ve Medine'yi ziyaretleri anlamına geliyor. Umre programına Kudüs'ün eklenmesi, AKP yanlısı medya organlarında bir müjde gibi sunulsa da, bunun sonucunda Gazze'de daha geçtiğimiz aylarda binlerce insanı öldürmüş olan İsrail'e vize, konaklama vb hizmetler için tonla para ödenmesi anlamına geliyor. Yani, ibadetlerini yerine getirmek için yola çıkan Müslümanlar, devletin bu organizasyonu neticesinde, İsrail'e birer mermi, füze, tank vb hediye etmiş olacaklar.

Dolayısıyla, hele ki tüm dünyada BDS hareketi öncülüğünde İsrail'e karşı ciddi bir boykot hareketi yükseltilmekteyken, Türkiye'nin her sene tüm umre yolcularını Kudüs'e turist olarak yollaması, İsrail'e çok açık bir kıyaktır. AKP Hükümeti bunu yaparak, tüm Dünya'da yükselişe geçmiş bulunan boykot hareketinin çabalarının üzerine bir kova soğuk su dökmektedir. Erdoğan ve başbakanı Davutoğlu, iş lafa gelince İsrail'e karşı mangalda kül bırakmazken, İsrail'e karşı gerçek yaptırımlar yapılması gündeme geldiğinde topu sürekli taca atmaktadırlar. Bunun nedeni, Cumhurbaşkanı'nın ve onun hempalarının asla gerçek anlamda Siyonizm karşıtı olmamalarıdır. Bunlar, kapitalist ilişkiler üzerinden, Siyonist İsrail ile ortak çıkarlara sahiptirler. Filistinliler bunlar için ancak iç ve dış politikada "işlerine yaradığı ölçüde" değerlidir.

Öte yandan, konuyu Türkiye kamuoyunun gündemine getirerek hükümetin foyasını meydana çıkaran ise her zamanki gibi Filistin için İsrail'e Karşı Boykot Girişimi (BDS Türkiye) oldu. Aşağıda Boykot Girişimi'nin konuyla ilgili açıklamasını yayınlıyoruz.

Diyanet’in Umresine Katılma! Siyonistlere para kazandırma!

Diyanet İşleri Başkanlığı, daha önce Mekke ve Medine ile sınırlı olan Umre turuna bu yıl itibarıyla Kudüs’ü de eklemiş bulunuyor. Dini kaynaklarda Kâbe’nin Hac mevsimi dışında ziyareti olarak tanımlanan Umre’ye bu yıl Kudüs’ün eklenmesi ve böylelikle İsrail turizm sektörüne destek verilmesinin sebebi nedir?

Geçen yaz binlerce Gazzeliyi evinden, canından eden, çocukları sakat bırakan İsrail saldırısı mı? Bu yıl 14 yaşında bir kız ve bir oğlanın, Malak ve Halid’in tutuklanıp İsrail cezaevlerine kapatılmış olması mı? Yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddet mi?

Dünyanın dört bir yanında, yurtlarından uzakta yaşamak zorunda kalan yüz binlerce Filistinli Kudüs’e gitme hakkına sahip değilken, Kudüs’ün yanı başında, Gazze ve Batı Şeria’da yaşayan Filistinliler bu şehirde yaşama ve mülk edinme hakkında sahip değilken, Kudüs’te yaşayan Filistinliler ırkçı, ayrımcı, apartheid rejiminin baskısıyla karşı karşıyayken ve en önemlisi Kudüs de dahil olmak üzere tarihsel Filistin toprağı işgal altındayken Kudüs’ü ziyaret etmek, İsrail’e destek vermekten başka ne anlama gelir? Nitekim, işgalci İsrail apartheid rejimi bu ziyaretlere kolaylık sağlayacağını ve Umre için vize başvurusu yapanlara Mescid-i Aksa için de izin vereceğini ifade etti. Yani bu, Türkiye ile İsrail’in ortak bir girişimidir.

Türkiyeli Müslümanlar, Kudüs’te ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Filistinlilere yasak olan Mescid-i Aksa’da namaz kılmayı içlerine nasıl sindirecek?

Türkiyeli Müslümanlar, kendi devletleri Filistinlilere vize uygulayıp İsrail vatandaşlarına uygulamazken özel vizeyle Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmeyi içlerine nasıl sindirecek?

Türkiye ve İsrail’in bu ortak girişimi, Türkiye’de yükselen İsrail’e karşı hareketi bastırmaya ve bu hareket içindeki Müslümanların gözünü boyamaya yöneliktir.

Türkiyeli Müslümanları, Umre bahanesiyle işgalci İsrail apartheid rejimine verilen desteği protesto etmeye, Filistin halkının, İsrail’in boykot edilmesine yönelik çağrısına kulak ve destek vermeye çağırıyoruz.

Filistin İçin İsrail'e Karşı Boykot Girişimi