Tekstilde grev artarak devam ediyor

Yaklaşık 30 işyeri ve 12 bin işçiyi kapsayan tekstil grevi devam ediyor. 19 Ağustos Pazartesi yeni fabrikaların greve katılımlarıyla tekstil işçilerinin grevi daha da kitleselleşti. Topkapı'dan Bağcılar'a, Esenyurt'tan Bomonti'ye geniş bir alan tekstil işçilerinin grevlerine sahne oluyor. Greve katılım, çoğu fabrikada %100'ü yakalamış durumda.

İstanbul'da Mithat Giyim, Bezci Tekstil, Broderi Narin, Epengle, Titbaş, Pita Tekstil, Tekstüre Çorap ve Vakko'da greve katılım üst düzeyde. Mithat Giyim'de sendikalı olmayan işçiler, bugün topluca notere gidip sendikaya üye oldular ve grev önlüğü giydiler. Konuştuğumuz bir işçi, firmanın ihracatının %80-90 oranında Avrupa'ya yapıldığını ve özellikle Mısır'daki darbe sonrasında üretimin büyük oranda Türkiye'ye kaydırıldığını söyledi. Üretimin artması nedeniyle firmanın grevin bir an önce sona ermesini ve fabrikanın tekrar işler hale gelmesini istediğini; bu nedenle de haklarını almaya yakın olduklarını belirtti. Böyle bir dönemde, işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanarak greve gitmeleri daha da büyük bir anlam taşımakta. Üretimin sürekliliğini sağlamak zorunda olan firmalar için bu ortamda üretime devam etmek imkansız hale gelmiş durumda. İşçiler greve çıkıp, hakları verilinceye dek işe dönmeyerek patronlara bir kez daha hatırlatıyorlar: İşçiler, sınıf silahlarından olan greve çıktıklarında, o fabrikalarda tek bir mal dahi üretilemez. Bu da işçi sınıfının, sınıf silahlarını kullandığı zaman ne kadar büyük bir güce ulaştığını göstermekte. 

Titbaş Tekstil'de konuştuğumuz işyeri baş temscilcisi ise, işçilerin 2002 krizinde fedakarlık yaptıklarını, 2,5 ikramiyeyi kabul ettiklerini ama artık fedakarlık yapmayacaklarını, hak ettiklerini istediklerini söyledi. Bir yanda ihracat artarken diğer yanda işçilerin aldıklarının yerinde saymasına daha fazla katlanmayacaklarını belirtti.

TEKSİF'de örgütlü grevci işçilerin talepleri açık: İkramiyelerin 4 maaşa yükseltilmesi, maaşlara %15 zam ve %1 kıdem zammı. Konuştuğumuz tüm işçiler, bu talepleri karşılanıncaya dek grevi sona erdirmeyeceklerini belirttiler. Devrimci İşçi Partisi, bu süreçte ve sonrasında işçilerin haklı mücadelesinde onların yanında yer almaya devam edecektir.