Taksim Tahrir olacak!

Alışveriş merkezi yapılmak üzere yıkılmak istenen Gezi Parkında bu uygulamayı protesto eden ve yapılmaması için parkta 4 gündür nöbet tutan yüzlerce kişiye dün olduğu gibi bugün de saat sabahın 5’inde gaz bombalarıyla, TOMA’larla saldırı düzenlendi. Çok sayıda kişi yoğun gazdan fenalaştı. Nöbet tutanlar arasında olan gazeteci Ahmet Şık’ın başına gaz bombası kapsülü isabet etmesinin ardından hastaneye kaldırıldı. Gazdan kaçmaya çalışanların çıktığı bir duvar yıkıldı ve altında kalanlar oldu. Göstericileri park dışına çıkarmayı başaran polis, parka girilmesini önlemek için bariyerlerle Gezi Parkını çevirtti.Müdahale sonrası Taşkışla’da, Elmadağ ve İstiklal Caddeleri’nde toparlanmaya çalışan insanlara polis, gazla ve suyla müdahale etmeye devam etti. Taksim Dayanışması’nın sosyal paylaşım sitelerinden yaptığı çağrıyla saat 10’da Divan Otel önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya desteğe gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de ruhsatsız ve yasadışı biçimde iş makinelerinin çalıştırılmasına tepkisini göstererek, validen, belediye başkanından açıklama beklediklerini ifade etti.

Divan Otel’in önünde barikat kuran polisler, eylemcilerin tepkilerine dayanamayarak kademe kademe çekilmeye başladılar. DİSK’in saat 13’de Taksim Meydanına eylem çağrısında bulunması üzerine tüm kitle meydana doğru yürümeye başladı.

Meydanda oturma eylemine başlayanlar eylem saati yaklaştıkça gittikçe kalabalıklaştı. DİSK’in “İktidar Hayatı Hedef Aldığında, Hayat İktidara Direniş Olur” pankartıyla katılması ardından coşku arttı. Eylemde sık sık “Sermaye defol, İstanbul bizim”, “Gezi bizim, İstanbul bizim”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve Nazım’ın şiirinden esinlenerek “Yaşamak bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine” sloganları atıldı.

Basın açıklaması yapılırken polis, hiçbir uyarı yapmadan 3 koldan başlattığı gazlı ve suylu müdahaleyle kitleyi dağıtmaya çalıştı. Metronun içine kadar giden biber gazı çok sayıda insanı etkiledi. İlk önce Taksim – Kabataş Finüküler hattı daha sonrada Taksim Metro giriş – çıkışları kapatılarak kitlenin tekrar toparlanması engellenmeye çalışıldı. Taksime çıkan sokaklarda toparlanmaya çalışılan insanlara sürekli müdahale edilerek çıkışları engellenmeye çalışıldı. Polisin eylemcilere karşı plastik mermi kullanmaya başladığı görüldü. En son ablukaya alınan Taksim Meydanında gözaltılar yapılmaya başlandığı biliniyor.

Türkiye’nin dört bir yanında insanlar Gezi Parkı ile dayanışmak için başta Ankara, İzmir, Adana olmak üzere sokağa çıkıyor.