Swiss Otel’de direniş hukuki olarak devam ediyor

Swiss Otel’de taşeron olarak çalışan bahçe bakım işçileri yaşadıkları olumsuz koşullara karşı otel önünde bir direniş başlattılar ve başlattıkları direnişi 23 günün sonunda basın açıklaması yaparak sonlandırdılar.

13 Mayıs cuma günü saat 13:00’de Swiss Otel önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Ayşe Serçe okuyarak şunları belirtti: ’’23 gündür otel önünde hiçbir engel tanımadan kararlılıkla sürdürdüğümüz bu mücadele sürecinde birçok kazanım elde ettik. Türkiye’nin en büyük otellerinden biri olan Swiss Otel’e karşı altı işçi olarak başlattığımız bu direniş bizlere işçi sınıfının gücünü bir kez daha gösterdi. Bir geceliği 600 liradan başlayan konaklama ücreti karşısında işçisine asgari ücreti bile çok gören Swiss Otel’i direnişimizin ilk gününden bu yana basında ve bulunduğumuz her mecrada teşhir ettik. Bu durum onları o kadar rahatsız etti ki, on yıldır sözleşme imzaladığı Bahçe Peyzaj taşeron şirketiyle sözleşmesini feshetti.

Swiss Otel bahçe-bakım işçileri olarak buradaki direnişimizle sadece kendimizin değil, tüm Türkiye işçi sınıfının sorunlarını dile getirmiş olduk. Buradan ayrıldıktan sonra devam edeceğimiz çalışma alanlarında işçilerin haklarını gasp ettirmeyeceğiz ve bu direnişimizin deneyimini oralara da aktaracağız.’’ 

Direnişlerinin bundan sonraki aşamasına hukuki olarak devam edeceklerini, işçi haklarına duyarlı tüm kesimleri bu süreçte de yanlarında görmek istediklerini eklenerek basın açıklaması sonlandırıldı.